Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „ETNOŻUŁAWY Etno design w kulturze żuławskiej” w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2018. Celem projektu jest ułatwienie dostępu do kultury, skierowanego do szerokiego grona odbiorców sprzyjając integracji społecznej w odniesieniu do zjawisk kultury tradycyjnej funkcjonującej na poziomie regionalnym Żuław i obejmuje tradycyjną kulturę żuławską przeniesioną do czasów współczesnych.
Przedsięwzięcie ma na celu rozpowszechnianie tradycyjnego wzornictwa występującego od wieków na terenie Żuław związanego ze spuścizną kultury tradycyjnej, transformacjami (przekształceniami i przemianami na terenie Żuław) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania np. w modzie współczesnej.
Zadanie skierowane jest na promocję kultury etnicznej Żuław, tradycji środowiskowych i historycznych. Działania zaplanowane w ramach projektu związane są z materialnym oraz niematerialnym wymiarem dziedzictwa kulturowego.
W ramach projektu zaplanowano organizację warsztatów Etno design. Warsztaty te mają na celu odwzorowanie tradycyjnych elementów wzornictwa architektonicznego z żuławskich domów, mebli, oraz narzędzi codziennego użytku i przeniesienie ich do współczesnych trendów modowych.
Moda etno to bardzo popularny trend w modzie, który sięga do korzeni naszej polskiej tradycji i kultury a następnie łączy to z modą współczesną, tym samym uwydatniając zalety żuławskiej tradycji i kultury.
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano następujące zadania:
- Inauguracja wydarzenia wraz z prelekcją nt. Kultury żuławskiej jako źródło inspiracji artystycznej.
- Wyjazd studyjny po terenie Żuław w poszukiwaniu inspiracji artystycznych w tradycji żuławskiej.
- Warsztaty etnograficzne (teoria z zakresu kultury ludowej Żuław).
- Warsztaty praktyczne z zakresu wykorzystania tradycyjnego wzornictwa kultury żuławskiej we współczesnym ubiorze.
- Podsumowanie projektu ETNOŻUŁAWY.
Zadania zaplanowane w ramach wydarzenia skierowane są dla wszystkich zainteresowanych tematyką żuław, w tym: przedstawicieli różnych grup społecznych, m.in.: dzieci i młodzieży szkolnej, osób starszych, osób z niepełnosprawnością. W przedsięwzięciach udział mogą wziąć wszyscy chętni, jednakże ilość miejsc będzie ograniczona możliwościami warsztatowymi. Natomiast w ramach inauguracji i podsumowania wydarzenia zaplanowano działania, które nie będą ograniczone ilością miejsc.
Projekt realizowany będzie w Domu Podcieniowym w Miłocinie. Planowana data rozpoczęcia realizacji projektu to wrzesień 2018 r.
Wartość dofinansowania operacji wynosi 31 000,00 zł w ramach zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu KULTURA DOSTĘPNA 2018.