Mamy bardzo ważną informację dla osób, które planują likwidować stare kopciuchy i chcą pozyskać na to pieniądze z rządowego programu „Czyste powietrze”. Tylko do końca tego roku będzie można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż kotła węglowego na tzw. eko-groszek. Wpływ na to miały wytyczne Komisji Europejskiej, ale też zapisy Krajowego Planu Odbudowy i obowiązujące uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i tym samym ograniczają możliwość stosowania węgla.
– Niejedno gospodarstwo domowe do ogrzewania swoich domów wykorzystuje właśnie węgiel. Myślę więc, że jest to doskonały moment, aby wykorzystać rządową dotację i wymienić starego kopciucha na piec ekologiczny, który będzie znacznie przyjaźniejszy dla naszego środowiska – apeluje Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.
Przypomnijmy, że pracownicy naszego urzędu odpowiedzą na pytania związane z programem „Czyste powietrze”. Pomogą również w przygotowaniu wniosku o otrzymanie dotacji.
Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 roku, będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji. Muszę jednak spełnić dodatkowo trzy warunki:
- wniosek o dofinansowanie obejmujący wymianę na kocioł na węgiel musi być złożony do 31 grudnia 2021 r.,
- do 31 grudnia 2021 r. musi być zakupiony kocioł na węgiel,
- faktura musi być wystawiona do 31 grudnia 2021 r.
Dodajmy jeszcze tylko, że od lipca zwiększony zostanie próg dochodowy w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Aby otrzymać dotację na podwyższonym poziomie osoby z gospodarstw jednoosobowych nie będą mogły posiadać dochodu większego niż 2 189,04 zł, natomiast w gospodarstwach wieloosobowych próg dochodowy na osobę nie może być wyższy od kwoty 1 563,60 zł. na miesiąc.
Ważne!
Przypominamy, iż 1 lipca br. funkcjonować zacznie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków w skrócie CEEB. W związku z jej utworzeniem każdy właściciel bądź zarządca nieruchomości będzie miał obowiązek złożyć deklarację, w której wskaże źródło ogrzewania swojego budynku jak również rodzaj paliwa, którym ogrzewa swoją nieruchomość. Na złożenie ww. dokumentu właściciel bądź zarządca istniejącego budynku będzie miał 12 miesięcy od momentu uruchomienia CEEB, natomiast nowe źródła ciepła zgłaszać należy będzie w terminie 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji. Będzie to możliwe w formie elektronicznej po zalogowaniu do platformy CEEB, w formie papierowej wysyłając listem lub osobiście składając w swoim urzędzie gminy. Więcej informacji pod adresem https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq