Żuławy to kraina, o której piękno i unikatowy charakter należy dbać nie tylko poprzez działania ekologiczne, ale również świadomość historyczną i kulturalną jej mieszkańców. Nauczyciele Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich od kilkunastu już lat starają się wpoić szacunek do regionu poprzez zapoznawanie uczniów z jego przeszłością, zwracając uwagę na zabytkowe budowle, literaturę i piękną przyrodę. Bardzo dobrą okazją do zgłębiania tej wiedzy jest właśnie udział w konkursie „Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna”.
W tym roku po raz szesnasty w murach Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich odbył się konkurs, który wzbogaca wiedzę na temat Żuław, a także kształtuje w uczniach poczucie własnej tożsamości regionalnej. Do turnieju przystąpili uczniowie pięciu szkół podstawowych: Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Wocławy i szkoła podstawowa nr 4 z Pruszcza Gdańskiego, oraz czterech gimnazjów: Cedry Wielkie, Cedry Małe, nr 4 z Pruszcza Gdańskiego i Katolickie Szkoły Niepubliczne z Pruszcza Gdańskiego. Uczestnicy, jak co roku, wzięli udział w konkursie wiedzy o regionie, zaprezentowali piosenkę turystyczną z tekstem nawiązującym do rzeki Wisły, talent plastyczny, fotograficzny, umiejętności rękodzielnicze a nawet kulinarne. Wśród uczniów szkół podstawowych w konkursie plastycznym „Wisła jaką znam” najlepszą pracę wykonała Amelia Leśnikowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim, za najładniejszą maskotkę „Dobrego duszka Wisły” jury nagrodziło Amelię Glebę-Sawicką ze Szkoły Podstawowej w Wocławach, a nagrodę za najsmaczniejszy chleb otrzymał Marceli Doliński ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych. Natomiast najbardziej utalentowane wokalnie okazały się uczennice SP z Wocław.
Organizatorzy konkursu chcieli uczcić Rok Rzeki Wisły. W związku z tym wśród konkurencji przeznaczonych dla gimnazjalistów pojawiło się wiele propozycji nawiązujących do królowej polskich rzek. Za pracę fotograficzną „Żuławy - krainą nadwiślańską” pierwszą nagrodę otrzymała Julia Benedyk z Gimnazjum w Cedrach Wielkich, Ines Zwolak z Pruszcza Gdańskiego została nagrodzona za wyrób plastyczny przestrzenny „Fauna i flora w poprzecznym przekroju Wisły”, a akcesoria rybackie z wikliny najlepiej wykonała Maja Bukowska z Cedrów Małych. W tegorocznym festiwalu piosenki nadwiślańskiej zwyciężył zespół z Gimnazjum nr 4 w Pruszczu Gdańskim. Jednak spośród wszystkich konkurencji, w których uczestnicy brali udział, najważniejszym jest konkurs wiedzy o regionie. Tu, w kategorii szkół podstawowych, największą wiedzą wykazali się uczniowie ze Szkoły nr 4 w Pruszczu Gdańskim, natomiast wśród gimnazjalistów najwięcej o Żuławach wiedzieli wychowankowie z Cedrów Wielkich.
Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, które zostały zakupione dzięki życzliwości sponsorów, wśród których znalazły się władze Gminy Cedry Wielkie, Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, Związku Miast i Gmin Morskich w Gdańsku, Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” w Trutnowach, ŻOKiS w Cedrach Wielkich, BS w Cedrach Wielkich oraz miejscowi przedsiębiorcy i właściciele sklepów.