Wizyta policjantów z Norfolk.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.04.2014.

 W dniu 2 kwietnia 2014 r. Gminę Cedry Wielkie odwiedziła grupa policjantów z Wielkiej Brytanii. Wizyta ta związana była z wymianą doświadczeń pomiędzy policją polską a angielską, w ramach programu unijnego Leonardo da Vinci realizowanego przez Wojewódzką Komendę Policji w Gdańsku. Wizyta na terenie gminy przedstawicieli  Policji z Polski jak i z Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od zwiedzania Miasteczka Ruchu Drogowego w miejscowości Cedry Wielkie. Delegację z Wielkiej Brytanii reprezentowali: Anna Bartnik, która pracuje w charakterze dzielnicowego w Norfolk i z pochodzenia jest Polką,  Stephen Riley-Elliott - który pracuje w charakterze dzielnicowego w Norfolk, aplikował do pracy w ruchu drogowym i właśnie najbardziej jest zainteresowany tematyką ruchu drogowego i przepisami, które obowiązują w Polsce, Amanda Murr - zajmuje się tematyką przemocy domowej, jest pracownikiem cywilnym Policji w Norfolk. Gościom towarzyszyli: mł.asp. Katarzyna Kotwa i asp. Krzysztof Siemiaszko z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku. Na miasteczku Policjanci mieli okazję zobaczyć działania realizowane z najmłodszymi w ramach edukacji z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci ze Szkoły Podstawowej z Cedrów Wielkich  pokazały jak doskonale znają przepisy i wiedzą jak odpowiednio i bezpiecznie poruszać się po drogach. Zaproszeni goście z zachwytem przyglądali się zajęciom z najmłodszymi, a po ich zakończeniu zaprosili do wspólnego zdjęcia. Dla dzieci również to było ogromne wyróżnienie. Po zajęciach na Miasteczku Ruchu Drogowego na zaproszenie Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy delegacja udała się na słodki poczęstunek do Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu, gdzie poza działalnością Ośrodka miała możliwość zapoznać się z funkcjonującą Gminną Biblioteką Publiczną i Punktem Przedszkolnym Słonecznego Okienka Przedszkolnego.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
V Powiatowy Turniej KGW.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.04.2014.

 Dnia 29 marca 2014 r. w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbył się V Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, w którym uczestniczyło 6 KGW. Gminę reprezentowały Panie z KGW Cedry Wielkie. Organizatorami turnieju były: Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim oraz Gmina Suchy Dąb. Konkurencje pomiędzy Kołami odbywały się w kategorii: najlepsze wyroby piekarnicze i cukiernicze, fotorelacja „Wydarzenie roku w Kole”, wykonanie piosenki o mojej okolicy, prezentacje stroju letniego z elementami sztuki ludowej, wykonanie wybranego, ludowego tańca oraz najładniejsza dekoracja stołu. Gran Prix zdobyły Panie z KGW w Skowarczu, natomiast Panie z KGW Cedry Wielkie zajęły I miejsce w kategorii najsmaczniejsze wyroby piekarnicze i cukiernicze przygotowując sernik kaszubski z ziemniakami. Serdecznie gratulujemy. Na turniej przybyło wielu znamienitych gości m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski, Eurodeputowany Jan Kozłowski, Członek Zarządu Województwa Ryszard Świlski, Starosta Powiatu Gdańskiego Cezary Bieniasz - Krzywiec i Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, który kibicował naszym Paniom z KGW Cedry Wielkie. Całość wydarzenia uświetniły występy artystyczne dzieci.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Cedry Wielkie za 2013 rok.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.04.2014.

Poniżej zamieszczamy roczną analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Cedry Wielkie, sporządzoną zgodnie art. 3 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Załącznik

 
OXIMO Rajd Żuławski.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.03.2014.

 Po dwóch rundach amatorskich rajdów samochodowych, które odbyły się w Gdyni oraz Kosakowie w ramach cyklu OXIMO SPAM & PMR zawodników czeka kolejne wyzwanie. Już 6 kwietnia - w niedzielę - dzięki uprzejmości Wójta Gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego - patrona wydarzenia - odbędzie się OXIMO Rajd Żuławski. Pierwszy raz w regionie tego typu rywalizacja zostanie przeprowadzona na drogach publicznych, więc jest to duża i na pewno bardzo miła niespodzianka dla amatorów sportów motoryzacyjnych jak również dla kibiców. Organizatorzy gwarantują sporą dawkę emocji nie tylko dla samych zawodników, ale również dla kibiców. Tym razem trasy będą naprawdę bardzo wymagające. Dwa odcinki po drogach publicznych, w tym jeden w centrum Koszwał przejeżdżane w trzech pętlach. Kolejny odcinek to bardzo trudna technicznie próba sprawnościowa z ciasnymi nawrotami, gdzie trzeba będzie wykazać się umiejętnościami szybkiego kręcenia kierownicą. A na deser Epilog w centrum Cedr Wielkich - przysłowiowa wisienka na torcie. Na zakończenie rajdu oraz rozdanie nagród zapraszamy na godz. 19:00 do Żuławskiego Dworu w miejscowości Grabiny-Zameczek przy drodze wojewódzkiej nr 227. Szczegółowe informacje odnośnie OXIMO Rajdu Żuławskiego, jak również o minionych rundach można znaleźć na stronie http://akmorski.org.pl/spam Zapraszamy również na nasz fanpage www.facebook.com/SPAM.PMR

Informacja dla mieszkańców miejscowości Koszwały i Cedry Małe.

W dniu rajdu 06.04.2014r. zostaną zamknięte dla ruchu w godzinach od 6.00 do 18.00 następujące drogi:

 • Koszwały - ul. Brzozowa, ul. Gdańska, ul. Lipowa, ul. Wałowa, ul. Długa
 • Cedry Małe - ul. Wałowa, ul. Długa

Plakat  >>  Załącznik

Mapa rajdu >> Załącznik

Harmonogram rajdu  >>  Załącznik

 
Będzie rozbudowa przystani żeglarskiej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.03.2014.

 Na podstawie rozstrzygniętego przetargu nieograniczonego dnia 07.03.2014r. podpisana została pomiędzy Gminą Cedry Wielkie reprezentowaną przez Wójta Gminy Janusza Golińskiego a Przedsiębiorstwem Budowlano-Montażowym "ELZAMBUD" Sp. z o.o. z Elbląga reprezentowanym przez Piotra Boryszewskiego - Prezesa Zarządu umowa na rozbudowę przystani żeglarskiej w Błotniku.

Przystań rozbudowana zostanie o:

 • pomost dziecięcy dla szkółki żeglarskiej z wyprofilowanym dojściem,
 • powierzchnię utwardzoną dla zimujących jachtów,
 • dwa pomosty pływające,
 • wykonanie instalacji elektrycznej zasilającej postumenty medialne na pomostach.

Całość zadania wykonana zostanie w terminie od 07.03.2014 r. do 30.06.2014 r. za kwotę 465.863 zł przy czym 60% kosztów kwalifikowanych sfinansowane zostanie ze środków unijnych.

Zdjęcia z podpisania umowy >> Załącznik

 
Spółka "Pętla Żuławska" wybierze operatora Przystani.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.03.2014.

 Spółka z o.o. „Pętla Żuławska” ogłosiła przetarg w ramach zamówień publicznych na wybór Operatora, którego zadaniem będzie zarządzanie całością infrastruktury powstałej w wyniku realizacji przez samorządy wspólnego projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I”. Ogłoszenie o przetargu oraz Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia dostępne są na stronie: www.petlazulawska.info, w zakładce Ogłoszenia/Przetargi.

 
Komunikat
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.03.2014.

Informujemy, iż w związku ze zbliżającymi się świętami w miesiącu kwietniu ulegnie zmianie dzień odbioru zmieszanych odpadów komunalnych w następujących miejscowościach: Stanisławowo, Wocławy, Trutnowy. Odpady zostaną odebrane w dniu 19.04.2014r. (sobota), a nie jak było wcześniej wskazane w harmonogramie 21.04.2014r. (poniedziałek).

Również od kwietnia br. Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Cedrach Wielkich będzie otwarty w każdą środę i sobotę (z wyłączeniem dni świątecznych).

GODZINY OTWARCIA:

 • Środa: 13.00-18.00
 • Sobota: 10.00-15.00
 
Konferencja nt. szerokopasmowego internetu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.03.2014.

 Dnia 21 marca 2014 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyła się konferencja nt. dostępu do szerokopasmowego internetu z udziałem Wiceministra Administracji i Cyfryzacji Pana Bogdana Dombrowskiego oraz przedstawicieli operatora telekomunikacyjnego Orange Polska S.A. (dawnej Telekomunikacja Polska). Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Wójta Gminy Pana Janusza Golińskiego, na którą zaproszeni zostali przedsiębiorcy z terenu gminy, Wicestarosta Powiatu Gdańskiego Pan Marian Cichon, Wójt Gminy Suchy Dąb Pani Barbara Kamińska, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Pan Marcin Stefański, Dyrektor Zarządzania Inwestycjami Orange Polska Pan Tomasz Kowal, dyrektorzy szkół oraz radni i sołtysi. Przedmiotem dyskusji był projekt budowy infrastruktury światłowodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Gminy Cedry Wielkie i Suchy Dąb umożliwiający dostęp do szerokopasmowego internetu ludności na obszarach wiejskich. Projekt pn. „Pomorska Sieć Szerokopasmowa” Gminy Cedry Wielkie i Suchy Dąb będzie dofinansowany ze środków unijnych, a jego celem jest tworzenie podstaw rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez budowę infrastruktury teleinformatycznej dla ok. 2 tysięcy mieszkańców.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

Prezentacja  >>  Załącznik

 
Powitanie wiosny.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.03.2014.

 21 marca to pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to w szkołach od lat tzw. DZIEŃ WAGAROWICZA. Najmłodszym uczniom Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich nie w głowie były wagary i w ramach swoich zajęć szkolnych przyszli w tym dniu do Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich,  aby w pożyteczny sposób spędzić ten dzień. Aby tradycji stało się zadość uczniowie spalili kukłę MARZANNY, jako symboliczne pożegnanie  zimy do przyszłego sezonu. Jednak największą atrakcją był pobyt na Miasteczku Ruchu Drogowego i zajęcia z policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim. Podczas spotkania uczniowie brali udział w zabawach i zgadywankach przygotowanych przez policjanta na temat bezpiecznych zachowań na drodze i w drodze do domu. Z zaciekawieniem słuchały policjanta opowiadającego o bezpieczeństwie podczas zabaw. Na placu została włączona sygnalizacja świetlna umożliwiająca uczniom naukę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci pozyskały wiedzę na jakim świetle należy przechodzić na drugą stronę drogi, którą stroną ulicy należy się poruszać gdy nie ma chodnika oraz, że w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa należy mieć na odzieży elementy odblaskowe. Po zajęciach dzieci powiedziały ”Pierwszy dzień wiosny był bardzo udany, więc WIOSNY już nie oddamy !!!”. Przy okazji zorganizowanej w tym dniu Konferencji w ŻOKiS nt. dostępu do szerokopasmowego internetu, na Miasteczko Ruchu Drogowego przybył również Wiceminister Administracji i Cyfryzacji Pan Bogdan Dombrowski w towarzystwie Wójta Gminy Pana Janusza Golińskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Powitaj wiosnę na rowerze.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.03.2014.

 Informujemy wszystkich mieszkańców, iż w dniu 21 marca 2014r. (piątek) w godzinach 13.00-17.00 otwarte będzie Miasteczko Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. Jest to okazja aby nauczyć swoje dziecko przepisów ruchu drogowego oraz przekazać informacje jak bezpiecznie należy zachowywać się podczas jazdy rowerem na drodze.  Poza tym terminem istnieje możliwość skorzystania z miasteczka w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 14.00-17.00. Serdecznie zapraszamy.

 
"Żuławy. Edukacja powodziowa".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.03.2014.

 Powodzie są nieuchronne - nie sposób się przed nimi zabezpieczyć, można jedynie ograniczać ich skutki i powinni to robić wszyscy, również indywidualni mieszkańcy - tak brzmi podstawowe przesłanie głównego dokumentu Komisji Europejskiej na temat powodzi i sposobów radzenia sobie z nimi. Drogą do zwiększenia wiedzy i podniesienia świadomości całego społeczeństwa w zakresie indywidualnego przygotowania się do powodzi i zmniejszenia strat powodziowych w gospodarstwach domowych i mieniu prywatnym jest m.in. wprowadzenie tematyki powodziowej do szkolnych programów nauczania w znacznie szerszym zakresie, niż obecnie. Problem w tym, że brakuje zarówno doświadczeń i skutecznych metod pracy, jak i materiałów dydaktycznych. W Zespole Szkół w Cedrach Wielkich w dniu 19 marca br. odbyło się szkolenie w ramach kampanii "Żuławy. Edukacja powodziowa". W szkoleniu udział wziął Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z terenu gminy. Szkolenie zostało zorganizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały dydaktyczne dla nauczycieli  pn. "Jak sobie radzić z powodzią". Zawierają one   między innymi sposoby i propozycje warsztatów edukacyjnych, scenariusze dydaktyczne dla edukacji przedszkolnej, szkoły podstawowej i gimnazjum oraz propozycje zajęć dla różnych przedmiotów. Istotą proponowanych zajęć jest ,,oswojenie’’ dzieci ze zjawiskiem powodzi, uświadomienie im, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed jej skutkami, nauczenie ich podejmowania podstawowych działań w tym zakresie oraz zapoznanie z elementarnymi zasadami postępowania w zetknięciu z powodzią. Kolejne szkolenie w tym zakresie  odbędzie się w dniach 25-26 marca br. w Nowym Dworze Gdańskim dla urzędników i pracowników samorządowych.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Bezpłatne szkolenia dla rolników.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.03.2014.

Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp. z o.o. rozpoczęła rekrutację do projektu "Zmiana Roli - Szkolenia i kursy dla osób odchodzących z rolnictwa".

Projekt adresowany jest do osób, które:

 • są pełnoletnie,
 • zamieszkują na terenie województwa pomorskiego,
 • są rolnikami tzn. osobiście i na własny rachunek prowadzą działalność rolniczą w pozostającym w ich posiadaniu gospodarstwie rolnym,
 • są domownikami tzn. osobami bliskimi rolnikowi, pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkującymi na terenie jego gospodarstwa rolnego w bliskim sąsiedztwie i stale pracują w tym gospodarstwie rolnym i nie są związane z rolnikiem stosunkiem pracy,
 • zamierzają w przyszłości podjąć zatrudnienie na obszarach niezwiązanych z działalnością rolniczą lub podjąć poza rolniczą działalność gospodarczą.

Do projektu zostanie przyjętych 108 osób (w tym 60 kobiet i 48 mężczyzn).

W ramach projektu zrealizowane zostanie:

 • Indywidualne Doradztwo Zawodowe - 6 godzin spotkań z doradcą zawodowym,
 • Szkolenie "Poznaj siebie", które zakłada rozpoznanie własnych predyspozycji i celów zawodowych, a co za tym idzie pomoc w wyborze odpowiedniej ścieżki zawodowej (32 godz.),
 • kursy zawodowe do wyboru,
 • Księgowość wspomagana komputerem,
 • Pracownik administracyjno-biurowy,
 • Kurs na prawo jazdy kategorii C wraz z egzaminem,
 • Kurs operatora koparko-ładowarki,
 • Kurs spawania podstawowego wraz z egzaminem,
 • Kurs opiekuna nad osobami zależnymi wraz z egzaminem.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szczegółowych informacji o projekcie udzielają: Zachodniopomorska Grupa Doradcza Sp z o.o. Oddział w Słupsku, ul. Juliana Tuwima 23/6, 76-200 Słupsk, tel. 781-147-251, email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć www.zmianaroli-zgd.com.pl

 
Gminne obchody Dnia Kobiet.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.03.2014.

 W przeddzień Dnia Kobiet, w piątkowy wieczór  7 marca 2014 r. odbyła się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich okolicznościowa impreza, dla Pań z terenu Gminy. Na uroczystość  przybyło liczne grono kobiet oraz Wójt Gminy Janusz Goliński i Dyrektor ŻOKiS Łukasz Żarna. Składając Paniom życzenia, Wójt Gminy Janusz Goliński podkreślił doniosłe znaczenia kobiet w życiu codziennym jak i w funkcjonowaniu lokalnych społeczeństw. Panie w naszej Gminie są bardzo aktywne, a świadczy o tym chociażby fakt, iż na 13 sołectw, w 10 funkcję sołtysa sprawują kobiety. Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne, a więc koncert piosenek w wykonaniu Zespołu „Femal Band” oraz występ chóru żeńskiego działającego przy ŻOKiS, kierowanego przez p. Bożenę Kozicką. Wszystkie panie uhonorowane zostały prze Wójta Gminy oraz Dyrektora ŻOKiS symbolicznymi tulipanami. W końcowej części spotkania, Panie w wyśmienitych nastrojach spotkały się przy kawie i słodyczach.

A zatem drogie Panie, do zobaczenia za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Harmonogram zebrań wiejskich z udziałem Wójta Gminy w roku 2014.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.03.2014.

Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku rozpoczną się zebrania wiejskie Wójta Gminy z mieszkańcami poszczególnych sołectw, w trakcie których omówione zostaną bieżące sprawy finansowe i społeczno-gospodarcze Gminy i sołectw. Zebrania rozpoczną się dnia 24.03.2014r. od sołectwa Błotnik. Poniżej w załączniku zamieszczony jest szczegółowy harmonogram zebrań wiejskich dla poszczególnych sołectw wraz z określeniem miejsca spotkania.

Harmonogram  >>  ZAŁĄCZNIK

 
Wyniki rozstrzygnięcia konkursu ofert na realizację zadań publicznych 2014.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.03.2014.

W załączeniu prezentujemy wyniki rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert złożonych przez organizacje pożytku publicznego o udzielenie dotacji na realizację zadań publicznych w 2014 roku.

Załącznik

 
Będzie rozbudowa przystani żeglarskiej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.03.2014.

 W dniu 28 lutego 2014r. w Krynicy Morskiej zebrali się członkowie Komitetu Sterującego  grupującego wszystkie gminy, które zrealizowały  zadania inwestycyjne w ramach projektu  dofinansowanego przez Unię Europejską  p.n. „Pętla Żuławska”. W trakcie spotkania został podpisany aneks do umowy, przedmiotem którego było dofinansowanie rozbudowy przystani w Błotniku, Krynicy Morskiej i w Malborku. Gmina Cedry Wielkie uzyskała dodatkowe środki w wys. 282.285,-zł na budowę 3 pomostów pływających w tym jeden dla potrzeb szkółki żeglarskiej oraz utwardzenie placu pod składowanie na zimę jachtów. Kwota dofinansowania wynosi 60% kosztów kwalifikowanych rozbudowy przystani i pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
IX Gminny Konkurs Recytatorski.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.03.2014.

 "Imiona" - taki tytuł nosił IX Gminny Konkurs Recytatorski, który odbył się 27 lutego 2014r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach. Uczestniczyło w nim 38 uczniów z terenu naszej gminy, którzy zmagali się w ośmiu kategoriach wiekowych. Prowadzący konkurs konferansjerzy przybliżyli zebranym etymologię niektórych imion, a z recytowanych wierszy dowiedzieliśmy się, jak o imionach pisali poeci. Konkurs oceniało jury w składzie: Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie Bożena Daszewska, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Maria Gierszewska oraz Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich Łukasz Żarna. Dzieci klas 0 i uczniowie klas I - III recytowali po jednym wybranym przez siebie wierszu. Jury miało nie lada zadanie, by ocenić tę grupę wiekową. Dzieci zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone przez Wójta Gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Giemlicach Tomasza Szlak. Konkurs przebiegał w atmosferze sympatycznej rywalizacji, a widownia wszystkich występujących nagradzała gromkimi brawami. Już teraz zapraszamy na przyszły X  Jubileuszowy konkurs recytatorski w Giemlicach.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Komunikat Urzędu Statystycznego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.03.2014.

Urząd Statystyczny w Gdańsku prowadził będzie w dniach 3-19 marca 2014r. na terenie woj. pomorskiego badania ankietowe dotyczące pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. W związku z tym w wyżej wymienionym terminie mogą zgłosić się telefonicznie do rolników i ich rodzin ankieterzy Urzędu Statystycznego w celu uzyskania przedmiotowej informacji.

 
Uroczysta Gala Sponsorów.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.03.2014.

 Dnia 1 marca 2014r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, po raz pierwszy zorganizowano Uroczystą Galę Sponsora, na którą zaproszone zostały osoby i firmy wspierające w znaczący sposób działania kulturalne na rzecz mieszkańców Gminy Cedry Wielkie. Przybyłych gości powitali: Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie, Pani Bożena Daszewska - Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie i  Pan Łukasz Żarna - Dyrektor ŻOKiS. Po części oficjalnej goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczennice z Zespołu Szkół w Cedrach Małych  i występ zespołu Female Band działający przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Kolejnym punktem uroczystości była fotorelacja prezentująca wydarzenia w 2013r., które mogły zaistnieć właśnie dzięki ofiarności sponsorów. Zaproszeni sponsorzy otrzymali statuetki dobroczynności w ramach podziękowania za wsparcie finansowe w działalności na rzecz Gminy Cedry Wielkie. W ramach gali został rozstrzygnięty konkurs - plebiscyt na „Osobowość roku 2013” w dwóch kategoriach: sport i kultura. Spośród wielu zgłoszeń i wielkiej aktywności w głosowaniu mieszkańców wyłoniono dwóch laureatów.

 • Tytuł "Osobowość roku 2013", w kategorii "sport" otrzymał Ksiądz Proboszcz Leszek Laskowski.
 • Tytuł "Osobowość roku 2013", w kategorii "kultura" otrzymała Pani Bożena Kozicka.

Zwycięzców nagrodzono gromkimi brawami. Następnie wzniesiono toast i pokrojono tort przygotowany specjalnie na tę okazję. Po tych emocjonujących wydarzeniach goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację przygotowaną przez KGW w Leszkowach - Laureata X Wojewódzkiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Serwowano tradycyjne potrawy żuławskie, zaś Panie ubrane były w żuławskie stroje z XVII w. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze i miała na celu wyrażenie naszej wdzięczności tym osobom, firmom i organizacjom, które nie szczędzą swojego czasu, zaangażowania jak i funduszy na rzecz wspierania działań społeczno-kulturalnych Gminy.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

Osoby nominowane w plebiscycie  >>  Załącznik

 
Zaproszenie na bezpłatne szkolenie edukacyjne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.03.2014.

 W dniu 19 marca 2014r. (środa) o godz. 14.00 w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich ul. Osadników Wojskowych 21 odbędzie się bezpłatne szkolenie dla nauczycieli i dyrektorów szkół z terenu Żuław w ramach kampanii „Żuławy. Edukacja powodziowa”. Szkolenie organizowane jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szkolenie edukacyjne odbywać się będzie w 5 szkołach w miejscowościach Cedry Wielkie, Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Malbork i ma na celu zapoznanie nauczycieli i dyrektorów ze scenariuszami zajęć edukacyjnych o tematyce ochrony powodziowej oraz przedstawienie zalecanej metodologii przekazywania tych informacji uczniom.

 
Zaczynamy zajęcia: "Pomorskie - dobry kurs na edukację".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.03.2014.

 Województwo pomorskie już od wielu lat intensywnie angażuje się w rozwój turystyki wodnej opartej między innymi na szlakach wodnych Zalewu Wiślanego, wodach Morza Bałtyckiego oraz Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70. W ramach tych działań opracowano znaczną liczbę dokumentów strategicznych, których celem było wzmocnienie gospodarcze regionu poprzez rozwój turystyki na drogach wodnych i w ich otoczeniu. W związku z tym powstał program edukacji morskiej którego głównym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych województwa pomorskiego poprzez realizację programów rozwojowych kształtujących kompetencje kluczowe w obszarze regionalnej edukacji morskiej. W kolejnej edycji w roku szkolnym 2013/2014 do programu „Pomorskie-dobry kurs na edukację” - kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską przystąpili uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice i Wocławy. Działania skierowane będą na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne metodą projektu, wyjazdowe warsztaty edukacyjne, jednodniowe praktyczne zajęcia żeglarskie na terenie województwa pomorskiego, edukacyjno-żeglarskie pikniki naukowe, dodatkowe zajęcia pedagogiczno-psychologiczne, obozy żeglarskie. Żeglarstwo to nie tylko sport i sposób spędzania czasu. Dla wielu osób to sposób na życie i pasja. Dla twórców Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej to także wielka szkoła życia i ogromny zakres wiedzy, którą chcą przekazać uczestnikom zajęć żeglarskich.

 
90 urodziny Pani Władysławy Fiedosiuk.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.03.2014.

 W dniu 27.02.2014r. Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński wraz z pracownikiem socjalnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedził Panią Władysławę Fiedosiuk zam. w Trzcinisku, która w gronie najbliższej rodziny obchodziła Jubileusz 90 urodzin. Z opowiadań Pani Władysławy wynika, że była kiedyś bardzo energiczną i aktywną kobietą.  Ze wzruszeniem opowiadała o swoim życiu, które poświęciła innym, realizując się m.in. w działalności Koła Gospodyń Wiejskich.  Pani Władysława czuje się bardzo związana z Gminą Cedry Wielkie, dlatego wizyta Pana Wójta z koszem pełnym kwiatów oraz drobnym upominkiem sprawiła jej ogromną radość.  Dostojnej Jubilatce składamy najserdeczniejsze gratulacje i życzenia  zdrowia, szczęścia oraz jeszcze długich lat życia w gronie najbliższych.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
"Młodzież zapobiega pożarom" - eliminacje gminne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.03.2014.

 Dnia 26 lutego br. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyły się gminne eliminacje do XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W etapie gminnym wzięły udział dwie grupy wiekowe: I grupa - szkoły podstawowe, II grupa - szkoły gimnazjalne. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Cedrów Wielkich, Wocław i Giemlic oraz gimnazjum z Cedrów Wielkich. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu sprawdzającego, a w dalszej rywalizacji odpowiedzieć na pytania przed komisją konkursową. Zakres pytań obejmował zasady postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat technik pożarniczych, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. W tegorocznym turnieju laureatami zostali:

Uczniowie szkół podstawowych:

 • I miejsce Anna Wróbel - Szkoła Podstawowa im. H.Sienkiewicza w Cedrach Wielkich
 • II miejsce Angelika Walenczikowska - Szkoła Podstawowa im. J.Brzechwy w Giemlicach
 • III miejsce Dariusz Kapusta - Szkoła Podstawowa im. J.Brzechwy w Giemlicach

Uczniowie gimnazjum:

 • I miejsce Tomasz Tatarowicz - Gimnazjum w Cedrach Wielkich
 • II miejsce Kacper Gruszka - Gimnazjum w Cedrach Wielkich
 • III miejsce Paulina Jedlikowska - Gimnazjum w Cedrach Wielkich 

Zwycięzcy turnieju otrzymali od Pana Janusza Golińskiego - Wójta Gminy dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy podziękowania i statuetki. Dziękujemy opiekunom grup za przygotowanie teoretyczne i praktyczne do turnieju. Zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju Tomasz Tatarowicz i Anna Wróbel będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej  w Pruszczu Gdańskim, dnia 28 marca 2014r. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych eliminacjach.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Podpisano Porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.02.2014.

 Samorządowcy Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta, w tym również Gmina Cedry Wielkie podpisali dnia 14 lutego w Dworze Artusa w Gdańsku Porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza to formalne powołanie do życia tzw. Związku ZIT, który według wytycznych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, ma koordynować współpracę metropolitalną. Stronami Porozumienia jest 36 samorządów, wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta, określonego w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego. Związek ZIT będzie miał w latach 2014-2020 do dyspozycji ok. 1,06 mld zł ze środków unijnych na dodatkowe inwestycje. Środki te muszą być wydane na zadania, które przyniosą korzyści wielu mieszkańcom metropolii. Zadaniem ZIT jest realizacja takich przedsięwzięć, które daleko wykraczają poza obszar funkcjonowania jednego samorządu.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Perspektywy rozwoju energetyki odnawialnej w Gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
26.02.2014.

 W dniu 21.02.2014r. w trakcie XXXV Sesji Rady Gminy Cedry Wielkie, zostały podjęte uchwały, które umożliwią rozpoczęcie procedur planistycznych oraz środowiskowych dotyczących inwestycji mogących w przyszłości wpłynąć na zwiększenie środków finansowych do budżetu naszej gminy.

Uchwały te dotyczą:

 • utworzenia na terenie istniejącego składowiska popiołów w Błotniku/Przegalinie farmy fotowoltanicznej,
 • możliwości wydobywania kopaliny - piachu z dna Wisły oraz Martwej Wisły,
 • oraz powstania farm wiatrowych (I obszar - Cedry Wielkie-Leszkowy, II obszar - Koszwały-Wocławy-Miłocin).

Najwięcej emocji wywołała sprawa  budowy w przyszłości farmy wiatrowej. Uchwały podjęte na tej sesji rozpoczynają dopiero długotrwałą i żmudną procedurę uzyskania pozwolenia na budowę. Szacuje się że po spełnieniu wszystkich  warunków decyzja o ewentualnej budowie farmy może zapaść po 3-4 latach.  Okres ten skierowany jest na prowadzenie specjalistycznych badań środowiskowych i technicznych  oddziaływania farmy na środowisko oraz mieszkańców.

Oznacza to, że w trakcie procedury planistycznej sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaka została zainicjowana przyjęciem w/w uchwał zobowiązuje gminę do wykonania ekofizjografii, badań środowiskowych  takich jak: prognoza oddziaływania na środowisko, badania dotyczące przelotów ptaków i prędkości wiatru. Dopiero po wykonaniu tych badań oraz uzyskaniu pozytywnych opinii instytucji administracji samorządowych można będzie wybudować wiatraki. Jednak należy pamiętać, że wszystkie wymienione procedury muszą osiągnąć wynik pozytywny.

Czytaj całość
 
Gmina uhonorowana przez transportowców.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.02.2014.

 Podczas ostatniej Sesji Rady Gminy dnia 21.02.2014r. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Pan Tomasz Rejek wręczył Wójtowi Gminy Panu Januszowi Golińskiemu oraz Przewodniczącej Rady Gminy Pani Bożenie Daszewskiej prestiżowe wyróżnienie pn. „Gmina przyjazna transportowi drogowemu”. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Gdyni jest jedną z największych organizacji branżowych o ogólnopolskim zasięgu działania, funkcjonującą od 1994r. Członkami PS PD jest ponad 1000 firm transportowych z całego kraju. W związku z poprawą dostępności komunikacyjnej Gminy Cedry Wielkie m.in. poprzez wybudowanie Południowej Obwodnicy Gdańska oraz planowaną w br. budową drogi ekspresowej S-7 Koszwały-Elbląg, Rada Gminy Cedry Wielkie przyjęła w roku 2012 Program Rozwoju Transportu. Natomiast w roku ubiegłym Rada Gminy Cedry Wielkie podjęła Uchwałę o obniżeniu z dniem 01 kwietnia 2013r. stawek podatku od środków transportowych aby zachęcić firmy transportowe do rejestracji swojej działalności na naszym terenie i dokonywania wpłat podatku do budżetu Gminy. Cel ten został osiągnięty gdyż duże firmy transportowe postanowiły zarejestrować się w naszej Gminie w związku z czym już w ubiegłym roku nastąpił znaczący wzrost sumarycznych wpływów podatku od środków transportowych do budżetu Gminy. Przeprowadzony przez PSPD ranking gmin z najniższymi podatkami od środków transportu wskazał, iż Gmina Cedry Wielkie znalazła się w pierwszej czwórce gmin w skali kraju, oraz na pierwszym miejscu wśród gmin z woj. pomorskiego. Obniżenie podatków jest dla przedsiębiorców ważnym bodźcem ekonomicznym zaś dla gmin stanowi źródło pozyskania znaczących wpływów podatkowych.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

Ranking gmin w skali kraju odnośnie wyokości podatku transportowego >> Załącznik

 
Wszystkiego najlepszego dla Państwa Kałkuckich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.02.2014.

 Jubileusze z racji długoletniego pożycia małżeńskiego zawsze wzbudzają wzruszenie a zarazem podziw. Na terenie Gminy Cedry Wielkie w m. Leszkowy mieszka małżeństwo, które wspólnie spędziło ze sobą 66 lat. Są to Państwo Maria i Władysław Kałkuccy, którzy 3 stycznia 2014 r. obchodzili 66 rocznicę pożycia małżeńskiego.  Z tej okazji, oraz 93 urodzin Pani Marii w dniu 8 lutego wizytę Szanownym Jubilatom złożył Wójt Gminy Janusz Goliński, aby osobiście pogratulować i życzyć Państwu Kałkuckim długich jeszcze lat wspólnego życia w zdrowiu i pomyślności. Pan Władysław swoje 96 urodziny świętować będzie w lipcu br. Państwo Kałkuccy są najstarszym  małżeństwem mieszkającym na terenie Gminy Cedry Wielkie i mimo posiadanych lat są w świetnej kondycji fizycznej. Dostojnym Jubilatom Państwu Marii i Władysławowi Kałkuckim składamy najserdeczniejsze życzenia dalszych długich lat w zdrowiu i pomyślności oraz szczęściu rodzinnym.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
XXXV Sesja Rady Gminy Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.02.2014.

Rada Gminy Cedry Wielkie informuje, że XXXV sesja Rady Gminy odbędzie się w dniu 21 lutego (piątek) 2014r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Porządek obrad  >>  Załącznik

Projekty uchwał  >>  Załącznik

Inne dokumenty >>  Załącznik

 
XVI Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Księdza Proboszcza Parafii Wocławy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.02.2014.

 W Szkole Podstawowej w Wocławach, w dniu 02.02.2013r. odbył się już XVI Gminny Turniej w tenisie stołowym. Do rozgrywek w poszczególnych kategoriach wiekowych przystąpiło 53 zawodników. Otwarcia turnieju dokonała Pani dyrektor szkoły podstawowej w Wocławach Iwona Morawska, oraz ks. Proboszcz Waldemar Naczk. Rozgrywki przebiegały przy 5 stołach tenisowych, w 7 kategoriach wiekowych. W wyniku rozgrywek puchary i nagrody otrzymały 22 osoby, w kategoriach chłopców, dziewcząt, mężczyzn i kobiet. W pojedynku o nagrodę główną zagrali wszyscy zawodnicy z miejsc pierwszych. Puchar Proboszcza Parafii Wocławy, wygrał Cezary Niedźwiecki. Dodatkową atrakcją była kawiarenka i loteria. Dziękujemy Proboszczowi Parafii Wocławy Waldemarowi Naczk, który ufundował puchary i medale, Wójtowi Gminy Cedry Wielkie Januszowi Golińskiemu, oraz Dyrektorowi ŻOKiS-u Łukaszowi Żarna za ufundowanie nagród.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

Tabela wyników  >>  Załącznik

 
Podsumowanie Powiatowego Konkursu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.02.2014.

 W dniu 04.02.2014r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu na Powiatową Kartkę Bożonarodzeniową. Była to już XI edycja konkursu. Co roku konkurs cieszy się dużą popularnością wśród uczniów Powiatu Gdańskiego - w tegorocznej edycji zgłoszono aż 45 prac ze szkół z terenu naszego powiatu, które przeszły wcześniej etapy szkolne. Również uczniowie ze szkół gminy Cedry Wielkie uczestniczyli w nim. Wśród laureatów była Kinga Topór z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich - III miejsce, a Dominika Maciejak i Klaudia Owca - uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Giemlicach zdobyły wyróżnienie. Nagrody laureatom wręczał Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Piotr Kaliński. Po uroczystości dzieci i młodzież wraz z opiekunami zaproszeni zostali do gabinetu Pana Starosty, który opowiedział pokrótce o tym jak wygląda na co dzień jego praca, o strukturze Starostwa oraz najważniejszych inwestycjach Powiatu Gdańskiego.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Warsztaty w ŻOKiS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.02.2014.

 W czwartek 13 lutego 2014 roku w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjum z psychologiem. Warsztaty miały na celu aktywizację młodzieży kończącej gimnazjum do świadomego planowania kolejnych etapów edukacji. Uczniowie brali czynny udział w warsztatach skierowanych na umiejętne wykorzystanie osobistych predyspozycji przy doborze dalszego kształcenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Drugi Roczek Niepublicznego Zespołu Słonecznych Okienek Przedszkolnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.02.2014.

 "Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa nadzieją, która ciągle kwitnie przyszłością, która bez przerwy się otwiera." Jan Paweł II

Za nami już drugi rok działalności NZ-SOP, 4-ch Słonecznych Okienek Przedszkolnych, finansowanej w ramach dotacji udzielonej przez Gminę Cedry Wielkie i prowadzonej  przez Gdańskie Stowarzyszenie Pedagogów Praktyków - w siedzibach: Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich (2 grupy), Szkoły Podstawowej w Trutnowach, oraz Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Długim Polu. Przy podejmowaniu kolejnych zadań, zmierzających ku systematycznemu rozwojowi NZ-SOP, utrzymywano następujące kierunki działań: - doskonalono działania wspomagające rozwój dzieci poprzez: indywidualizowanie procesu edukacyjnego, wspieranie uzdolnień, współpracę z instytucjami wspierającymi rozwój dziecka i kompetencji nauczycieli, udzielanie wsparcia rodzicom, zespołowe działanie nauczycieli. Doskonalono procesy i umiejętności planowania, monitorowania i analizowania osiągnięć dzieci. Panie nauczycielki prowadzące grupy czyniły starania, aby dzieci czuły się w „okienkach” bezpiecznie. Aby bez widocznego wysiłku, bez dużego stresu, bez płaczu - osiągały granice, które będą nas zdumiewały. Dbały, aby dzieci były radosne, pomysłowe, samodzielne - aby rysowały, malowały, śpiewały i tańczyły oraz posiadały niepohamowany głód wiedzy i ciekawość świata.  Uczyły się budowania relacji, pierwszych przyjaźni zarówno ze starszymi jak i młodszymi dziećmi, co w przypadku braku rodzeństwa jest naprawdę niezastąpione. Prowadzone zajęcia często wzbogacała obecność zaproszonych gości: policjanta, strażaka czy psa przewodnika. Wiele zajęć odbywało się w terenie np. wycieczka na pocztę, do banku, ośrodka zdrowia. Odbywały się zajęcia z  rytmiki i  języka angielskiego. Dzieci chętnie i z zapałem uczestniczyły w „zabawach rytmicznych po angielsku”, gdyż  w atmosferze zabawy i radości angielski „sam wchodził do głowy”.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Galeria 1  Galeria 2

Czytaj całość
 
Karnawałowy Bal Seniora.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.02.2014.

 W dniu 08.02.2014r. po raz kolejny w naszej gminie świętowaliśmy Karnawałowy Bal Seniora. Na zaproszenie Wójta Gminy Cedry Wielkie Pana Janusza Golińskiego przybyło około 100 Seniorów, aby uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanej uroczystości. Główna część spotkania poprzedzona została uroczystą Mszą świętą w Kościele Parafialnym w Cedrach Wielkich odprawioną przez Ks. Leszka Laskowskiego, Ks. Prałata Jana Świstowicza, Ks. Waldemara Naczk oraz Ks. Prałata Franciszka Fecko. Tegoroczne spotkanie Seniorów odbyło się w restauracji ,,Cedrowy Dworek” w Cedrach Wielkich. Zebranych gości powitał Wójt Gminy Cedry Wielkie Pan Janusz Goliński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego Pan Bogdan Dombrowski, Wicestarosta Gdański Pan Marian Cichon oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Bożena Daszewska i Ksiądz Prałat Franciszek Fecko. Imprezę poprowadził znany naszym Seniorom Wodzirej, Pan Michał Olejnik, który przypomniał znane utwory z lat młodzieńczych naszych gości, wywołując uśmiechy na ich twarzach i błysk w oku. Mimo, że na parkiecie dominowała płeć żeńska, wszystkim Seniorom towarzyszył szampański nastrój. Uroczystość wzbogacił występ Żeńskiego Chóru Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz pokaz Zespołu ,,Stars” z Zespołu Szkół w Cedrach Małych. W chwilach wytchnienia była możliwość odświeżenia starych znajomości i spędzenia w gronie przyjaciół miłych chwil. Nasi aktywni Seniorzy chętnie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich konkursach. Wszystkim dopisywał dobry humor.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Galeria 1  Galeria 2

Czytaj całość
 
Żywa Lekcja Historii w ŻOKiS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.02.2014.

 Dnia 11 lutego 2014 w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się Żywa Lekcja Historii, oparta na produkcie kulturowym pn „Wesele Żuławskie z XVII w.”. Uczestnikami byli uczniowie z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Mieli oni  okazję zapoznać się z tradycjami, obyczajami i historią regionu Żuław Gdańskich z XVII w., która jest bardzo bogata i interesująca. Podczas projekcji  filmu nagranego spektaklu pt „Wesele Żuławskie z XVII w.” można było podziwiać piękne stroje żuławskie, pieśni i muzykę z epoki, a także zobaczyć jak wyglądało życie codzienne jak i podczas uroczystości weselnych z tamtego okresu. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez Lokalną Grupę Działania „Trzy Krajobrazy”.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
ŻOKiS nominowany w Konkursie o Certyfikat Marki Lokalnej "Trzy Krajobrazy Ziemi Gdańskiej".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.02.2014.

 W sobotę 8 lutego 2014 r. w świetlicy Wiejskiej w Steblewie odbyła się II Edycja Konkursu o Certyfikat Marki Lokalnej „Trzy Krajobrazy Ziemi Gdańskiej”. Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich zgłosił swoją kandydaturę w kategorii „inicjatywy lokalne”. O certyfikat w tej samej kategorii starają się Pomorski Festiwal Piosenki Dziecięcej BURSZTYNOWA NUTKA oraz Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”. 27 lutego podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Cieplewie dowiemy się, kto zdobędzie to prestiżowe wyróżnienie.

 
Spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców sołectw Wocławy i Stanisławowo.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.02.2014.

Wójt Gminy Cedry Wielkie serdecznie zaprasza mieszkańców sołectw Wocławy i Stanisławowo na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 21 lutego br (piątek) o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Wocławach. Tematem spotkania będzie omówienie zagadnień związanych z realizacją inwestycji polegającej na  budowie kanalizacji sanitarnej  w msc. Wocławy - etap II (na odcinku od posesji p. Grajoszka, p. Pedy w kierunku Stanisławowa) oraz msc. Stanisławowo zgodnie z przyjętymi założeniami Aglomeracji Ściekowej Cedry Wielkie. Celem spotkania jest również uzyskanie zgód właścicieli nieruchomości na prowadzenie robót budowlanych związanych z w/w inwestycją. Proszę o pilne potraktowanie tej sprawy.

 
Feriowisko w Szkole Podstawowej w Wocławach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.02.2014.

 W Szkole Podstawowej w Wocławach w pierwszym tygodniu ferii zimowych zorganizowane było FERIOWISKO. Każdego dnia na uczestników czekały nowe atrakcje. Dzieci spędziły ten czas bardzo miło, bezpiecznie i aktywnie. Pierwszego dnia ustalono zasady bezpieczeństwa wykonując plakat i zimowe rysunki. Wiedząc już jak zapobiec urazom i wypadkom podczas zimowych zabaw uczestnicy mogli cieszyć się śniegiem na placu zabaw. Bawiono się również na sali gimnastycznej, starsi uczniowie grali w tenisa stołowego. Na zajęciach artystycznych uczestnicy stworzyli piękne maski karnawałowe, „cuda” z masy solnej, a następnie je pomalowano. Odbyła się również rozmowa o zdrowym stylu życia oraz o wpływie używek na młodego człowieka. Główną atrakcją FERIOWISKA był wyjazd do Gdańska na warsztaty o ciekłym azocie i zwiedzanie wystawy „Energia, Niebo i Słońce” w Centrum Hewelianum. Ostatni dzień FERIOWISKA dzieci spędziły przy dźwiękach muzyki bawiąc się i śpiewając. Każdy uczestnik odchodząc do domu zabrał ze sobą dyplom oraz drobny upominek, który będzie mu przypominał o wspólnie spędzonych chwilach.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Informacja o planach oraz realizacji funduszy sołeckich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.02.2014.

W załączniku zamieszczamy informację o wykonaniu funduszy sołeckich w 2013 roku oraz o uchwalonych planach funduszy sołeckich na rok 2014.

Załącznik

 
Wspólne Kolędowanie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.02.2014.

 W niedzielę 2 lutego  2014r. w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trutnowach  oraz kościele pw. Św. Teresy Benedykty od Krzyża w Koszwałach można było wysłuchać śpiewu kolęd w wykonaniu chórzystów  z Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „GRYF” z Trąbek Wielkich pod dyrekcją Pana Eugeniusza Jasińskiego oraz  Pań z Chóru „RAPSODIA” pod kierunkiem Pani Bożeny Kozickiej, działającego przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Chóry wykonały znane i najbardziej popularne polskie kolędy. Na zakończenie koncertu Chóry wraz z wiernymi wykonały kolędy pt. „Cicha noc” i „Złota Jerozolima”. Po koncercie goście z gminy Trąbki Wielkie zaproszeni zostali do świetlicy w Koszwałach, na słodki poczęstunek przygotowany przez Panie z „Rapsodii”. Wspólnym rozmowom i oczywiście śpiewom nie było końca i wszystko wskazuje na to, iż nie był to ostatni wspólny koncert z chórzystami z Trąbek Wielkich. Serdecznie podziękowania składamy Księżom Proboszczom: Wiesławowi Philiipp oraz Waldemarowi Naczk za możliwość przeprowadzenie koncertu w świątyni  oraz wiernym za obecność, ciepłe przyjęcie i aplauz.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Urząd Stanu Cywilnego w 2013 r. w liczbach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.02.2014.

Urząd Stanu Cywilnego w Cedrach Wielkich podaje informację na temat zdarzeń zarejestrowanych w kartotekach w roku 2013 a dotyczących mieszkańców Gminy Cedry Wielkie.

W minionym roku:

 • Urodziło się 93 dzieci - 40 dziewczynek i 53 chłopców.
 • Najpopularniejsze imię dla chłopca to Igor (3), Fabian (3), Wiktor (3); dla dziewczynki - Lena (7), Nadia (5), Oliwia (5).
 • Zmarło 47 mieszkańców.
 • Związek małżeński zawarły 73 osoby z terenu naszej gminy.
 • 5 par obchodziło Złote Gody, tj. jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego.
 • 5 par obchodziło Szmaragdowe Gody, tj. jubileusz 55-lecia pożycia małżeńskiego.
 • 2 pary obchodziły Diamentowe Gody, tj. jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego.
 • W czerwcu 2013 r. przypadła uroczystość 101 urodzin najstarszej mieszkanki gminy, natomiast w grudniu druga mieszkanka skończyła 100 lat.
 • Liczba mieszkańców na koniec 2013 r. wyniosła: 6610 osób.
 
Komunikat dot. komunikacji autobusowej w Miłocinie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.01.2014.

W związku z likwidacją linii autobusowej „814” od dnia 03.02.2014r., w celu zapewnienia połączenia autobusowego począwszy od dnia 03.02.2014r z przystanku Miłocin o godzinie 8.05 będzie odjeżdżał minibus, który dowiezie mieszkańców na przystanek w Cedrach Wielkich do nowo uruchomionej linii autobusowej „865” Giemlice - Pruszcz Gdański - Gdańsk PKP. Minibus będzie kursował do czasu wznowienia regularnej komunikacji autobusowej.

 
Komunikat dot. linii autobusowej "814" oraz "804".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.01.2014.

Informujemy, iż z dniem 03.02.2014r. linia "814" obsługiwana przez firmę 2LEE TRAVEL AUTOKARY ROBERT KAWALA przestanie funkcjonować. Zostanie także zlikwidowany kurs linii "804" o godz. 8.20 na trasie Miłocin-Cedry Wielkie-Pruszcz Gd.-Gdańsk oraz kurs o godz. 9.10 w kierunku Gdańsk-Pruszcz Gd.-Cedry Wielkie.

 
Koncert połączonych chórów.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.01.2014.

Wszystkich, którzy lubią posłuchać brzmienia śpiewu chóralnego serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się w dniu 02 lutego 2014r. (niedziela)

 • o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Trutnowach
 • o godz. 13.00 w kościele pw. Św. Teresy Benedykty od Krzyża w Koszwałach

Wspólnie wystąpią, chór żeński "Rapsodia" z Gminy Cedry Wielkie, oraz chór męski "Gryf" z Gminy Trąbki Wielkie.

 
Kurs tańca w świetlicy wiejskiej w Koszwałach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.01.2014.

 Jeśli chcesz nauczyć się tańczyć, by doskonale bawić się na dyskotekach, dancingach, balach czy prywatkach, znalazłeś odpowiedni kurs dla siebie! Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnego instruktora tańca towarzyskiego w świetlicy wiejskiej w Koszwałach. Taneczne spotkania dla dzieci i młodzieży będą odbywały się 1 raz w tygodniu w godzinach popołudniowych (pierwsze spotkanie 3 luty 2014). Koszt uczestnictwa wynosi 40 zł. od osoby za m-c. Grupa dorosłych do uzgodnienia. Zajęcia dla dzieci w dniu 31.01.2014 roku o godzinie 17.00 będą bezpłatne.

 
Nabór wniosków na zadania z zakresu usuwania azbestu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.01.2014.

 W związku z planowanym przystąpieniem przez Gminę Cedry Wielkie do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego (edycja 2014)", Wójt Gminy Cedry Wielkie podaje do publicznej wiadomości informację o możliwości składania wniosków o przyznanie dotacji na usuwanie azbestu z obiektów budowlanych (mieszkalnych i gospodarczych) zlokalizowanych na terenie Gminy Cedry Wielkie. Dofinansowanie obejmie pokrycie kosztów: demontażu, zabezpieczenia, zbierania, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest. Wydatki związane z zakupem i montażem nowych pokryć dachowych nie podlegają dofinansowaniu, lecz leżą po stronie właściciela nieruchomości. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy planują w roku 2014 dokonać demontażu wyrobów zawierających azbest  do składania wniosków do tut. Urzędu w terminie do 3 marca 2014 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w pokoju nr 14 tut. Urzędu Gminy lub telefonicznie pod numerem (58)692-20-37.

 
Nowa linia autobusowa "865".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.01.2014.

Szanowni podróżni na linii autobusowej „01”. Uprzejmie informujemy, że od dnia 03.02.2014 r. przewoźnik PLUS EXPRESS uruchamia funkcjonowanie linii „865” relacji: Giemlice-Cedry Wielkie-Pruszcz Gdański-Gdańsk, która zastąpi dotychczasową linię „01”.  Rozkłady jazdy są dostępne u kierowcy, w biurze PLUS EXPRESS, w okolicznych sklepach oraz w Urzędzie Gminy. Wszelkich informacji można zasięgnąć pod numerem telefonu: 513-405-234.

Rozkład jazdy linii "865"  >>  Załącznik

 
Zwrot akcyzy za olej napędowy używany do produkcji rolnej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
28.01.2014.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż każdy ROLNIK, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT.

 • w terminie od 1 lutego 2014 r. do 28 lutego 2014 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 stycznia 2014 r.,
 • w terminie od 1 sierpnia 2014 r. do 1 września 2014 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2014 r.

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

 • 1 - 30 kwietnia 2014 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
 • 1 - 31 października 2014 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Limit zwrotu podatku w 2014 r. wynosić będzie: 81,70 zł * ilość ha użytków rolnych.

 
Uczczenie pamięci "Marszu Śmierci".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.01.2014.

 Dnia 25 stycznia 1945 r. komendant obozu koncentracyjnego Stutthof Werner Hoppe zarządził rozpoczęcie ewakuacji obozu. Trasa ewakuacji wiodła przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Straszyn, Łapino, Niestępowo i dalej aż do Lęborka. Łącznie na trasę tragicznego marszu wyruszyło ponad 11.000 więźniów. Do końca doszło 7000 osób.

Pamięć o „Marszu Śmierci” do dzisiaj jest nadal żywa. Właśnie dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, w dniu 24 stycznia 2014 r.  odbyła się uroczystość upamiętniająca 69 rocznicę „Marszu Śmierci”. Na zaproszenie Wójta Gminy Cedry Wielkie – Pana Janusza Golińskiego w uroczystościach udział wzięli:, Dyrektor Muzeum Stutthof - Piotr Tarnowski, Kierownik Muzeum Stutthof - Elżbieta Grot, więzień  Obozu Stutthof - Stefan Lewandowski, radni ,sołtysi oraz mieszkańcy gminy. Przybyły także poczty sztandarowe ze szkół z terenu Gminy Cedry Wielkie oraz poczty sztandarowe  Ochotniczych Straży Pożarnych z Cedrów Wielkich i Koszwał. Po krótkim nabożeństwie w kościele parafialnym w Cedrach Wielkich, koncelebrowanym przez Ks. Dziekana Jana Świstowicza , proboszcza parafii w Kiezmarku oraz Proboszcza parafii w Giemlicach - Ks. Janusza Mathea. Po uroczystym nabożeństwie uczestniczący w obchodach przedstawiciele instytucji i delegacje ze szkół, złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem poświęconym pamięci poległych więźniów. Dalsza część uroczystości odbyła się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie zaprezentowana została wystawa ze zbiorów Muzeum Obozu w Stutthofie pn. „Historia i jej świadkowie 1939 - 1945”. W trakcie uroczystości historię ewakuacji więźniów przedstawiła p. Elżbieta Grot - kustosz i kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof, a lokalne zespoły i uczniowie ze szkół  uświetniły uroczystość nastrojowym programem artystycznym.

Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pn. „LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS", na który  wpłynęło blisko 30 prac z czterech szkół. Konkurs miał na celu pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach związanych z „Marszem Śmierci”. Spośród wszystkich prac wyłoniono pięć najlepszych: Pierwsze miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Cedrach Wielkich - Aleksandra Gugniewicz. Kolejno drugie i trzecie - Katarzyna Kubiak i Joanna Golińska z Zespołu Szkół w Cedrach Małych. Dwa wyróżnienia powędrowały do Sandry Terlane i Natalii Siemianiuk,  również  uczennic z  Zespołu Szkół w Cedrach Małych.  Dla zwycięzców konkursu nagrody rzeczowe oraz dyplomy wręczyli Pan Janusz Goliński- Wójt Gminy, Pan Piotr Tarnowski-Kierownik Muzeum Stutthof, Pani Elżbieta Grot-kustosz i kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof oraz  Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie. W ramach udziału w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania. W trakcie tej części uroczystości Wójt Gminy podziękował osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

Nagrodzona praca Aleksandry Gugniewicz (I miejsce)  >>  Załącznik

 
Rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia po raz kolejny nagrodzona.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.01.2014.

 Zrealizowana przez Gminę inwestycja pn.:  „Rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia wraz z zakupem sprzętu” zajęła II miejsce w kategorii infrastruktura techniczna w etapie regionalnym V edycji konkursu „Przyjazna Wieś”. Konkurs organizowany jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i ma na celu promocję najlepszych projektów infrastrukturalnych zrealizowanych na obszarach wiejskich przy wsparciu środków unijnych, które przyczyniły się do zmiany oblicza pomorskiej wsi. Projekt pn.: „Rozbudowa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Cedrach Wielkich wraz z zakupem sprzętu” zrealizowany przez Gminę Cedry Wielkie został doceniony przez Regionalną Komisję Konkursową jako przykład dobrej praktyki na rzecz mieszkańców. Z tej okazji Marszałek Województwa, Mieczysław Struk przesłał 16 stycznia br. Wójtowi Gminy Januszowi Golińskiemu list gratulacyjny.

 
Ogłoszenie o naborze do komisji konkursowej do opiniowania ofert w otwartym konkursie ofert w 2014r.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.01.2014.

Wójt Gminy Cedry Wielkie ogłasza nabór do komisji konkursowej do opiniowania ofert w otwartym konkursie ofert w roku 2014,  w związku z czym zaprasza osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub podmioty, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, do zgłaszania kandydatur osób, które będą brały udział w pracach komisji konkursowej oceniającej oferty w otwartych konkursach ofert.  Pełna treść ogłoszenia znajduje się w załączniku:

 
Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w roku 2014.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
24.01.2014.

Wójt Gminy Cedry Wielkie działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w roku 2014 zawartych w Rocznym Programie Współpracy Gminy Cedry Wielkie z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2014 w następujących zakresach:

 1. Turystyki i krajoznawstwa;
 2. Oświaty i wychowania;
 3. Wypoczynku dzieci i młodzieży;
 4. Ochrony środowiska i ekologii;
 5. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
 6. Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.
 
Badania mammograficzne.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
23.01.2014.

Dnia 30 stycznia 2014 r. (czwartek) przeprowadzone będą dla Pań w wieku 50-69 lat, bezpłatne badania mammograficzne. Mammobus usytuowany będzie na parkingu przy Przychodni Zdrowia, w Cedrach Wielkich. Poniżej w załączniku zamieszczamy plakat z pełną treścią ogłoszenia.

Załącznik

 
Program ferii zimowych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.01.2014.
 • Poniżej w załączniku zamieszczamy program ferii zimowych z zajęciami, które będą odbywać się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich w okresie od 20 stycznia 2014r. do 31 stycznia 2014r.

Ferie w ŻOKiS


 • Szkoła Podstawowa w Wocławach organizuje ferie pod hasłem "FERIOWISKO". Plan zajęć znajduję się poniżej. Zajęcia finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ferie zimowe w SP w Wocławach


 • Plan zajęć w okresie ferii w Szkole Podstawowej w Giemlicach. Zajęcia finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ferie zimowe w SP w Giemlicach


 • Harmonogram zajęć z siatkówki w okresie ferii zimowych 2014 dla uczniów Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Zajęcia odbywają się w drugim tygodniu ferii zimowych.

Zajęcia z siatkówki


 • Plan zajęć w okresie ferii zimowych w Zespole Szkół w Cedrach Małych.

Ferie zimowe w ZS Cedry Małe


 • Plan zajęć w okresie ferii w świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej w Trutnowach. Zajęcia finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ferie zimowe w SP w Trutnowach


 • Plan zajęć w okresie ferii w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Długim Polu. Zajęcia finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ferie zimowe w CSR Długie Pole

 
Utrzymanie dróg w sezonie zimowym 2013/2014.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.12.2013.

Wykaz jednostek organizacyjnych i osób odpowiedzialnych za prowadzenie utrzymania dróg w sezonie zimowym 2013/2014 na terenie Gminy Cedry Wielkie.

Droga Krajowa S7 - ( Obwodnica Południowa Miasta Gdańska)

Odpowiedzialny: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Gdańsku, ul. Subisława 5, Nadzór nad działalnością Rejonu tel. 58 511 24 49, 58 511 24 14.

Wykonawca: Obwód Drogowy nr II w Kiezmarku, tel. 58 692 62 44,

Droga utrzymywana w II i III standarcie /Zarządzenie Nr 46 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej /

Droga Wojewódzka 227 - ( Pruszcz Gdański - Trutnowy - Cedry Wielkie - Cedry Małe)

Odpowiedzialny: Rejon Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, ul. Mostowa 11A, tel. 58 32 64 985, sekretariat 58 320 20 28.

Wykonawca: DGD Spółka Jawna Roman Dudek Radosław Golański tel. 58 682 36 65

Droga utrzymywana w IV standarcie / Zarządzenie Nr 46 MT i G M /

Drogi powiatowe

Odpowiedzialny: Naczelnik Wydziału Infrastruktury Starostwa Powiatowego Jerzy Świs tel. 58 773 12 23, Koordynator: Dariusz Parzymies tel.58 773-12-24

Wykonawca: DGD Mieczysław Dudek z Pruszcza Gdańskiego

Drogi utrzymywane w V standarcie / Zarządzenie Nr 46 MT i GM /

Drogi gminne

Odpowiedzialny: Wójt Gminy Cedry Wielkie, Koordynator Jan Borowiec Inspektor ds. dróg gminnych tel. 58 683 61 64 wew. 45.

Wykonawcy:

1.      Firma AMADEX Adam Piotrowski / rejon I – sołectwa: Błotnik, Trzcinisko, Kiezmark, Leszkowy;

2.      PHU-AGRO Andrzej Brzozowski / rejon II – sołectwa: Wocławy, Stanisławowo, Trutnowy, Miłocin;

3.      Dariusz Wojewski, Damian Wojewski / rejon III – sołectwa: Cedry Małe, Cedry Wielkie, Długie Pole, Giemlice, Koszwały.

Drogi utrzymywane w VI standarcie / Zarządzenie Nr 46 MT i GM/: Jezdnia zaśnieżona. Prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb. Jezdnie posypane po odśnieżaniu w miejscach wyznaczonych przez Zarząd Dróg Powiatowych. Dopuszczalne odstępstwa od standardu: 1.)Po ustaniu opadów śniegu występuje do 48 godzin: śnieg luźny, zajeżdżony, nabój śnieżny, zaspy. 2.)Od stwierdzenia występowania zjawisk w miejscach wyznaczonych: wszystkie rodzaje śliskości po odśnieżaniu (2 godziny).

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 46 (zasady odśnieżania i usuwania gołoledzi) >>  Załącznik

UWAGA: z dniem 01.01.2013 dotychczasowa droga powiatowa na odcinku Trutnowy - Cedry Wielkie - Cedry Małe zmieniła zarządcę, którym stał się Marszałek Województwa. Natomiast dotychczasowa droga wojewódzka na odcinku Trutnowy - Stanisławowo - Wocławy stała się drogą powiatową.

 

 
XVI Gminny Turniej Tenisa Stołowego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.01.2014.

 Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach zaprasza w dniu 02 lutego 2014r. (niedziela)  na XVI Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Księdza Proboszcza. Zapisy w poszczególnych kategoriach wiekowych w dniu turnieju od godziny 13.30

Plakat

 
Przedłużenie konkursu o certyfikat Marki Lokalnej "Trzy Krajobrazy Ziemi Gdańskiej".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.01.2014.

 LGD Trzy Krajobrazy podjęło decyzję o przedłużeniu do 31 stycznia terminu składania zgłoszeń do konkursu o certyfikat Marki Lokalnej „Trzy Krajobrazy Ziemi Gdańskiej”. Konkurs odbędzie się 8 lutego 2014 w świetlicy wiejskiej w Steblewie o godzinie 11:00. Podstawowe informacje o konkursie zamieszczone są w załączniku poniżej. Więcej o Marce Lokalnej oraz załączniki do konkursu (karta zgłoszeniowa i regulamin) dostępne są do pobrania na stronie www.trzykrajobrazy.pl

Załącznik

 
Najem lokalu użytkowego w Cedrach Wielkich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.01.2014.

Wójt Gminy Cedry Wielkie zaprasza do składania pisemnych ofert na wynajem lokalu użytkowego o pow. 60m2 położonego w Cedrach Wielkich przy ul. Mickiewicza 1 na okres od 1-go roku do 3-ch lat. Pełna treść ogłoszenia znajduje się w załączniku.

Załącznik

 
Podpisanie umowy z Zarządem Spółki "Pętla Żuławska".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.01.2014.

 Dnia 14 stycznia 2014 r. w Urzędzie Gminy w Cedrach Wielkich Wójt Gminy Janusz Goliński podpisał umowę użyczenia z przedstawicielami Spółki "Pętla Żuławska": Michałem Górskim - Prezesem Zarządu oraz Stanisławem Bogdanem Justyńskim - Wiceprezesem Zarządu. Na podstawie przedmiotowej umowy Spółka przejmie obowiązki zarządcy przystani żeglarskiej w miejscowości Błotnik na czas trwałości projektu "Pętla Żuławska - rozwój turystyki wodnej. Etap I". Zakres jej działalności obejmować będzie zarządzanie gruntami i infrastrukturą, w tym działalność bieżącą i inwestycyjna. Firma odpowiedzialna będzie za udostępnienie przystani turystom i pobieranie opłat, wyłonienie w drodze postępowania przetargowego operatora przystani. Spółka będzie sprawowała również nadzór i kontrolę nad działalnością operatora, oraz będzie odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa, a także ustalenie regulaminu przystani, reklamę i promocję. Spółka "Pętla Żuławska" będzie równolegle zajmować się planowaniem rozwoju portów i przystani oraz inwestycjami: budową, rozbudową, utrzymywaniem i modernizacją infrastruktury.

Zdjęcie

 
WOŚP 2014 w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich zebrała rekordową sumę.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.01.2014.

 Dnia 12 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich odbył się XXII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Na ratunek. Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów”. Szefem sztabu była Pani Anna Górna Przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich. W wielodniowych przygotowaniach poprzedzających Finał udział wzięło większość nauczycieli, pracownicy obsługi i administracji, rodzice i młodzież  Gimnazjum. Orkiestra nie zagrałaby, gdyby nie hojność sponsorów i darczyńców, których w tym roku było aż 50, a przede wszystkim zaangażowanie wszystkich. Wśród sponsorów i darczyńców wymienić należy: Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Ryszarda Świlskiego, Wójta Gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego, Starostę Powiatu Gdańskiego Cezarego Bieniasz - Krzywiec, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Stowarzyszenie ''Żuławy Gdańskie'', Trutnowy, Stowarzyszenie ''Podaj Rękę'' Miłocin. W bezpośrednie uczestnictwo włączyli się: uczniowie Zespołu Szkół  w Cedrach Małych - formacja „Stars”, chór „Żuławskie Słowiki” z Wocław, dzieci ze szkoły tańca „Gabi”, Filip Tyszka, Chór „Rapsodia” i „Female Band”, pan Iłowski zespół „Midnight”, zespół „Śmieciarnia” i „Korozja”, bracia Iłowscy - pokaz fireshow. Festynowi towarzyszyły liczne: aukcje i konkursy z nagrodami. Było wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Bezpośredni udział w Finale wzięli: Wójt Gminy Cedry Wielkie Pan Janusz Goliński, dyrektorzy szkół, dyrektor ŻOKIS-u, i wielu mieszkańców gminy. Tradycyjnie wieczór zakończył się „Światełkiem do Nieba”. Nad Cedrami Wielkimi pojawiły się liczne fajerwerki. Z głośników rozbrzmiewał hymn Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali  Policjanci i Strażacy.

W tym roku Finał Orkiestry okazał się wyjątkowo pomyślny bowiem zebrano i przekazano rekordową sumę 13.477 złotych i 66 groszy, poprawiając tym samym  wyniki  z poprzednich lat.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Galeria 1  Galeria 2

 
"STOP", stój bo jest czerwone.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.01.2014.

 Dnia 13 stycznia 2014 r. na zaproszenie dyrektora Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu - Pana Łukasza Żarny, przybyli policjanci z Komisariatu z Pruszcza Gdańskiego i Cedrów Wielkich aby przeszkolić maluchy w zakresie bezpiecznego poruszania się po jezdni. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z „Okienka Przedszkolnego” mieszczącego się w ŻOKiS. Zajęcia przeprowadzone były w dwóch grupach: „Muszelek” i grupie „Słoneczek”. Podczas spotkania przedszkolaki brały udział w zabawach i zgadywankach przygotowanych przez policjantów na temat bezpiecznych zachowań na drodze i w domu. Z zainteresowaniem słuchały wykładu policjanta opowiadającego o bezpieczeństwie podczas zabaw. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego. Po pogadance nt. bezpieczeństwa, dzieci wraz z policjantami udały się do nowo otwartego miasteczka ruchu drogowego gdzie odbyła się praktyczna część zajęć. Została włączona sygnalizacja świetlna umożliwiająca przedszkolakom naukę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci dowiedziały się na jakim świetle należy przechodzić na drugą stronę jezdni, jak należy przechodzić gdy nie ma chodnika oraz, że należy mieć na odzieży elementy odblaskowe.

Były to pierwsze w ŻOKiS tego typu zajęcia w 2014 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.01.2014.

 Dnia 12.01.2014r., tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, już po raz dwudziesty drugi zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której podstawowym celem jest zbiórka funduszy na zakup sprzętu medycznego. Ten Finał w części dedykowany jest ludziom w podeszłym wieku i przewlekle chorym a w części małym dzieciom. Chcemy zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także i niestety bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi starszych. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Pracownicy, Rodzice i Uczniowie Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich postanowili przyłączyć się do udziału w wyżej wymienionym przedsięwzięciu  organizując w szkole dla całej Gminy  festyn środowiskowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na konto 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród różnych gadżetów, które będą przedmiotem aukcji, znajduje się również pióro atramentowe przekazane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w tym przedsięwzięciu.

Szczegółowy program  >>  Załącznik

 
Ogłoszenie
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.01.2014.

Ochotnicza Straż Pożarna w Cedrach Wielkich sprzeda samochód ratowniczo-gaśniczy marki: VOLVO F613. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 607-075-532. Cena: 35.900 zł do negocjacji.

 • Rok produkcji: 1977;
 • Pojemność silnika: 5480 cm;
 • Przebieg: 38 tysięcy kilometrów;
 • Zbiornik na wodę: 3000 litrów;
 • Na wyposażeniu auto pompa wraz z szybkim atakiem;
 • Sygnały akustyczne i świetlne;
 • Samochód zarejestrowany i ubezpieczony.

Zdjęcie 1  Zdjęcie 2

 
Nowe świadczenie od 01.01.2014r. - dodatek energetyczny dla osób otrzymujących dodatek mieszkaniowy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.12.2013.

Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła nową definicję - odbiorca wrażliwy energii elektrycznej. Zgodnie z dodanym w Prawie energetycznym w art. 3, pkt 13c - jest to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej. Osobie tej przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny, który wynosi rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Wysokość limitu, wynosi:

 • 900 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną;
 • 1250 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 4 osób;
 • 1500 kWh w roku kalendarzowym - dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 5 osób.

Do wniosku o dodatek energetyczny należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek będzie wypłacany do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłacany będzie do dnia 30 stycznia danego roku. Dodatek energetyczny wynosić będzie miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

 
Właściciele domu podcieniowego w Miłocinie w r. 1938.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.12.2013.

 Mieszkająca w Niemczech rodzina byłego właściciela domu podcieniowego w Miłocinie przed II wojną, przesłała do Urzędu Gminy kilka zdjęć, na których widnieje her  Heinrichs  z małżonką, w otoczeniu licznej rodziny. Zdjęcia pochodzą z r. 1938, wówczas to Miłocin nosił nazwę Herzberg.

Zdjęcie 1  Zdjęcie 2

 
Pomnik poległych w I Wojnie Światowej powraca do Gminy Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.12.2013.

 Historia powrotu imponującego wielkością pomnika rozpoczyna się w  ubiegłym wieku. Monument został ufundowany przez Związek Wojaków ku czci mieszkańców wsi położonych na Żuławach Gdańskich poległych na terenie Prus Wschodnich, Rosji, Francji i Flandrii. Stanął  on w Cedrach Wielkich na skwerku w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Bank Spółdzielczy. Jako „niechciana i niesłuszna „pamiątka po dawnych mieszkańcach tych ziem, jak bardzo wiele innych pomników i cmentarzy w okresie PRL-u został wywieziony i przekazany do „utylizacji”. Dopiero zimą 2008 roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Gdańska odkryli w Gdańsku-Oruni walające i niszczejące od około 30 lat części pomnika. Za zgodą  konserwatora zabytków  został  wówczas przewieziony na ul. Kamienna Grodza w Gdańsku. Dopiero wtedy dzięki internautom z Wolnego Forum Gdańsk i Stowarzyszeniu Żuławy Gdańskie”, odkryto jego rzeczywiste pochodzenie. Niestety, nowa lokalizacja pomnika w Gdańsku również nie była bezpieczna. Potrzebna była natychmiastowa akcja ratunkowa, do której niezbędna okazała się pomoc Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich. Wspólne działania urzędu oraz Klubu Nowodworskiego dotyczyły tymczasowego zabezpieczenia obelisku i przetransportowania do lapidarium Cmentarza 11 wsi w Żelichowie-Cyganku. Szczęśliwy finał powrotu miał miejsce w grudniu 2013 roku, gdzie obelisk upamiętniający mieszkańców wsi żuławskich m.in. z Leszkowa, Trutnowa, Miłocina poległych w I Wojnie Światowej został ustawiony w Miłocinie  na uporządkowanym  i odrestaurowanym dawnym przykościelnym cmentarzu tuż obok fundamentów zburzonego kościółka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Kolędujemy Małemu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
30.12.2013.

 W niedzielę 29 grudnia  2013 r.  zespoły działające przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich na zaproszenie Chóru CANTATA z Pszczółek uczestniczyły w Wieczorze kolęd „Kolędujmy Małemu” w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jako pierwsze wystąpiły panie z CHÓRU RAPSODIA wykonując utwory: „Przy onej górze”, „Cicha noc” i  „W dzień Bożego Narodzenia”. Kolejne wystąpiły dziewczyny z FEMALE BAND prezentując „Gore gwiazda”, „Let it snow” oraz „White Christmas”. Obydwie grupy pod dyrekcją Pani Bożeny Kozickiej nagrodzono gromkimi brawami oraz jak przystało na Pszczółki słojem miodu. Na zakończenie Chóry Zjednoczone wraz z wiernymi zaśpiewali kolędę: „Bóg się rodzi”. Wszystkim miłośnikom śpiewu chóralnego dziękujemy, że byli z nami przez podczas naszych koncertów i z przyjemnością zapraszamy na najbliższy, który odbędzie się 5 stycznia w Trąbkach Wielkich.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Wigilia w OREW Giemlice.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.12.2013.

 Nadszedł długo oczekiwany czas spotkań bożonarodzeniowych. W środę 18 grudnia 2013 takie uroczyste spotkanie odbyło się w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym ŻUŁAWSKI SŁONECZNIK w Giemlicach. Wzruszającym punktem programu był występ wychowanków ośrodka w Jasełkach. Najmłodszy Mateuszek grał rolę Jezuska, maluchy przebrane były za zwierzątka czuwające w szopce. Wspólnie zaśpiewana kolęda „Bóg się rodzi” zakończyła występ nagrodzony brawami przez gości, wśród których byli: Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, Ksiądz Prałat Franciszek Fecko, Ksiądz Proboszcz Janusz Mathea, Ksiądz Katecheta Przemysław Kalicki oraz rodzice.
Po życzeniach składanych przy łamaniu się opłatkiem, do wychowanków przyszedł Biskup Mikołaj, który obdarował dzieci i młodzież prezentami.  W miłej atmosferze, przy posiłku przygotowanym przez wychowanków (z pomocą terapeutów i Pani Marioli z Koła Gospodyń Wiejskich z Leszkowa lepili pierogi i piekli ciasteczka)był czas na rozmowy. „Zdrowia i pięknych świąt” życzyli sobie wszyscy żegnając gościnne progi Ośrodka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Komunikat GOPS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.12.2013.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich mając na względzie zaktywizowanie  zawodowe osób bezrobotnych z orzeczoną niepełnosprawnością pragnie podjąć współprace z Fundacją Aktywizacja, której celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych w ramach projektu pn. ,,Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych”. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obejmuje kompleksowe działania aktywizujące zawodowo i społecznie osoby niepełnosprawne. Szczegółowe informacje zawarte są w dołączonych załącznikach. Osoby zainteresowane udziałem w w/w projekcie prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich.

Załączniki

 
Komunikat dot. odbioru odpadów komunalnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.12.2013.

Informujemy, iż w miesiącu styczniu ulegnie zmianie dzień odbioru odpadów komunalnych w miejscowościach:

 • Trzcinisko, Błotnik, Cedry Małe - ZMIESZANE ODPADY KOMUNALNE - zamiast 01.01.2014r.(środa) odbiór odpadów nastąpi w dniu 02.01.2014r.(czwartek);
 • Cedry Wielkie, Trutnowy - TWORZYWA SZTUCZNE - zamiast 06.01.2014r.(poniedziałek) odbiór odpadów nastąpi w dniu 07.01.2014r. (wtorek).
 
Gala podsumowująca projekt z organizacji tradycyjnych warsztatów kulinarnych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.12.2013.

 W sobotę 14 grudnia 2013 roku,  o godz. 16.00 w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyła się gala podsumowująca projektu pn. „Organizacja tradycyjnych warsztatów kulinarnych-vademecum dobrej gospodyni wraz z wyposażeniem świetlicy wiejskiej”, Na jego realizację Koło Gospodyń Wiejskich w Leszkowach uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt obejmował organizację 48 godzinnych warsztatów kulinarnych dla 12 uczestników, realizowanych w okresie 4 miesięcy i prowadzonych przez wykwalifikowanego kucharza. W ramach warsztatów uczestnicy wyspecjalizowali się w przygotowaniu 12 tradycyjnych potraw żuławskich. Dodatkowo w ramach projektu doposażona została świetlica wiejska w Leszkowach w sprzęt kuchenny i stylizowaną zastawę. Na podsumowanie projektu poza uczestnikami zajęć kulinarnych przybyli zaproszeni goście. W szczególności mile powitany został Pan Janusz Goliński - Wójt Gminy Cedry Wielkie, Pan Cezary Bieniasz Krzywiec - Starosta Powiatu Gdańskiego, Radni, Sołtysi Gminy Cedry Wielkie, a także przyjaciele, współpracujący z KGW Leszkowy. Podczas gali członkini KGW - Pani Bożena Daszewska, wraz z Prezesem KGW - Mariolą Budzich podsumowały realizację projektu, w tym również zmagania uczestników zajęć, nawiązały do tradycji i historii żuław gdańskich. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni do konsumpcji przygotowanych 12 potraw, zaprezentowanych na tradycyjnym stole żuławskim. Stół żuławski którego wystrój, nakrycie, zastawa stołowa oraz podawane potrawy nawiązujące do stołu gdańskiego opisanego w książce Marii Rosnack pt: „Gdańska książka” kucharska wzbudziły ogromny zachwyt wszystkich gości Gali. Dodatkowo w trakcie gali została zaprezentowana wystawa fotograficzna z realizacji projektu składająca się ze 100 zdjęć. Wystawa ta stanowi podstawę do przygotowania kalendarza ,,Dobrej Gospodyni na rok 2014”, który również jest elementem projektu. Wyboru zdjęć z wystawy dokonało w trakcie gali jury składające się z trzech osób: Pani Danuty Zakrzewskiej, Pani Justyny Słowińskiej i Pana Łukasza Żarna. Efekt rozstrzygnięcia jury widoczny będzie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, ale już teraz można pogratulować KGW Leszkowy realizacji projektu i przygotowania tak wykwintnej gali z tak smacznymi potrawami.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Przedświąteczne spotkanie najmłodszych i najstarszych mieszkańców wsi Cedry Małe.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.12.2013.

 W sobotę dnia 14 grudnia 2013 r. zgromadzone w Szkole dzieci usłyszały: „Witam zebranych! Posłuchać proszę! Ważną nowinę zaraz ogłoszę: Dziś w naszym Sołectwie wiele radości, bo Mikołaj tu dziś zagości”. Tak zaczęła się w  Zespole Szkół w Cedrach Małych zabawa choinkowa dla najmłodszych mieszkańców zorganizowana przez sołectwo Cedry Małe. Dzieci uczestniczyły w zabawach przygotowanych przez organizatorów m.in. w quizie „Co wiem o Mikołaju”, „Worek Św. Mikołaja” polegającą na wyklejaniu mapy Cedrów Małych z guzików. Podczas zabawy „na rozruszanie” dzieciom i organizatorom udało się włączyć do tańca rodziców. Duże zainteresowanie wzbudziło zdobienie bombki świątecznej metodą de’coupage. Wszystkie własnoręcznie wykonane ozdoby dzieci zabrały ze sobą do domów. Największe emocje jednak wzbudziło pojawienie się Świętego Mikołaja, który przyszedł z workiem prezentów dla dzieci. Równocześnie na drugiej sali odbywało się spotkanie seniorów z sołectwa Cedry Małe. Starsi mieszkańcy mieli okazję do spotkania i rozmów przy kawie i domowych wypiekach przygotowanych przez organizatorów. Na uroczystość przybył Wójt Gminy  Janusz Goliński, aby w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyć wszystkim mieszkańcom sołectwa serdeczne życzenia. Całej uroczystości towarzyszył śpiew kolęd, a Mikołaj nie zapominając o starszych mieszkańcach wręczył każdemu świąteczny upominek.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Galeria 1  Galeria 2

 
Komunikat GOPS.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.12.2013.

Gmina Cedry Wielkie jest w trakcie opracowywania „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Gminy Cedry Wielkie w latach 2014-2020”. Konieczność uchwalenia strategii przez samorząd terytorialny wynika wprost z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Strategia rozwiązywania problemów społecznych jest ważnym elementem prowadzenia skutecznej polityki społecznej, ukierunkowana na działania lokalne, umożliwiające szybkie i trafne rozpoznanie sytuacji społecznej mieszkańców naszej Gminy. W związku z tym, uprzejmie informujemy, że od dnia 16 grudnia 2013r. do 03 stycznia 2014r. wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gminy Cedry Wielkie mogą wziąć udział w badaniu ankietowym, którego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej Gminy Cedry Wielkie. Państwa odpowiedzi pozwolą nam również określić działania, które należy podjąć w celu poprawy jakości życia jej mieszkańców. Ankieta dostępna będzie w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,  oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy www.cedry-wielkie.pl

ANKIETA

 
Uroczyste przekazanie OSP w Cedrach Wielkich nowego wozu strażackiego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.12.2013.

 W dniu 11.12.2013 r. odbyło się uroczyste przekazanie przez Wójta Gminy Janusza Golińskiego nowego, lekkiego samochodu pożarniczego marki FORD TRANSIT dla OSP w Cedrach Wielkich. W uroczystości ze strony władz Straży Pożarnej uczestniczyli: Dyrektor Zarządu Wojewódzkiego OSP RP Grzegorz Pladzyk oraz Komendant Powiatowy PSP Dariusz Śmiechowski. Przekazanie kluczyków dla Prezesa OSP Cedry Wielkie Jana Wawra poprzedziła ceremonia poświęcenia samochodu. Następnie Komendant Gminny Edward Woźniak podziękował wszystkim, którzy udzielili pomocy finansowej w zakresie zakupu nowego wozu strażackiego oraz stwierdził, że jest wyrazicielem wielkiego zadowolenia  wszystkich druhów strażaków za wyróżnienie jednostki OSP Cedry Wielkie. Podczas uroczystości przekazania wręczono najbardziej aktywnym strażakom Medale za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Odznaki  Wzorowego Strażaka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Kampania - "Narkotykom mówimy nie".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.12.2013.

 We wtorek 28 listopada 2013 r. w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbyły się zajęcia na temat szkodliwości używek. Udział w nich wzięli uczniowie klasy Ic Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Było to pierwsze spotkanie z cyklu zajęć o zapobieganiu uzależnieniom, a poprowadził je psycholog Pan Jacek Wiaderny z Akademii Pomorskiego Centrum Edukacji  w Gdańsku.  Warsztaty w całości sfinansowane zostały ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a odbywać się będą w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Każda klasa gimnazjalna z terenu naszej gminy weźmie udział w zajęciach, podczas których będą poruszane następujące tematy: „Substancje psychoaktywne: czym są, dlaczego uzależniają, skutki krótko i długoterminowe” - czyli temat leków m.in. Acodin, „Znaczenie emocji w życiu człowieka. Mechanizm nałogowego regulowania emocji, zachowania kompulsywne”. Na początku zajęć prowadzący wprowadził termin używek. Co to właściwie są te używki? Jakie konsekwencje niesie za sobą ich spożywanie? W dalszej części zajęć uczniowie stworzyli „piramidę” najpopularniejszych używek i ustalili skalę ich szkodliwości. Pan psycholog wyjaśniał szkodliwość „energetyków” tak popularnych w towarzystwie gimnazjalistów. Opowiadał o funkcjonowaniu skrótu PAN (papierosy, alkohol, narkotyki). Na koniec spotkania uczestnicy dyskutowali z prowadzącym na temat emocji, kontroli i jej braku nad różnego rodzaju uczuciami.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Sukces chóru z Zespołu Szkół w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
11.12.2013.

Dnia 28 listopada br. w Szkole Podstawowej w Trąbkach Wielkich odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej i Wojskowej „Młody Patriota”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III-VI szkół podstawowych z terenu całego powiatu gdańskiego, a odbywał się w kategorii solistów oraz zespołów muzycznych. Wśród zespołów muzycznych najlepszy okazał się chór z Zespołu Szkół w Cedrach Małych pod kierunkiem Pani Agnieszki Maliszewskiej, który zajął I miejsce. Również w kategorii solistów zaszczytne miejsca zajęły uczennice: Julia Nieradka (III miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Wocławach oraz Natalia Olechnowicz (wyróżnienie) ze Szkoły Podstawowej w Giemlicach. Serdecznie gratulujemy. Nagrody uczestnikom konkursu wręczał Starosta Gdański Cezary Bieniasz-Krzywiec.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
"Okienko w Koszwałach" otwarte.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
10.12.2013.

Dnia 09 grudnia 2013 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Punktu Przedszkolnego „OKIENKO” w Koszwałach chociaż funkcjonuje ono już od 04 listopada 2013 r. W uroczystości otwarcia „Okienka” uczestniczyli: Wójt Gminy Janusz Goliński, Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Cedrach Małych Pani Mirosława Matyjas, Radna i Sołtys Koszwał Pani Justyna Słowińska, Panie nauczycielki z Punktu Przedszkolnego, dzieci i rodzice. Gościem „specjalnym” uroczystości był Mikołaj, który wręczonymi prezentami sprawił maluchom mnóstwo radości. Aktualnie do „Okienka” uczęszcza 15 dzieci w wieku 3-5 lat zamieszkałych na terenie Gminy, zaś maksymalnie grupa może liczyć 20 dzieci. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00 w wymiarze 25 godz. tygodniowo. Podczas zajęć z dziećmi realizowane są programy wychowania przedszkolnego, zajęcia z j. angielskiego i rytmiki. Dzieci otoczone są opieką psychologiczną oraz mogą skorzystać z terapii logopedycznej. Udział dzieci w Punkcie Przedszkolnym jest bezpłatny. „Okienko w Koszwałach” realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet 9.1.1 „Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej”. Projekt zapewnia wszystkim rodzicom aktywne uczestnictwo w edukacji swoich dzieci.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Wyjazd studyjny samorządowców do Wrocławia.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
10.12.2013.

 W dniach 3-7 grudnia br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Żuławskich „Żuławy” było organizatorem wyjazdu studyjnego samorządowców do Wrocławskiego Węzła Wodnego i dorzecza Odry oraz do przygranicznego regionu niemieckiego Gorlitz. Wyjazd odbył się w ramach projektu dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i dotyczył „Społecznej edukacji przeciwpowodziowej - związki wałowe wracają”, którego partnerem były gminy: Cedry Wielkie, Elbląg, Nowy Dwór oraz Klub Nowodworski, LGD Żuławy i Mierzeja. W wyjeździe uczestniczyli m.in. samorządowcy z gmin Cedry Wielkie, Elbląg, Nowy Dwór oraz powiatu malborskiego, nowodworskiego i elbląskiego. Głównym  jego celem było wykorzystanie zdobytej wiedzy i doświadczenia  po powodzi obejmującej cały region Wrocławia z 1997 roku dla poprawy działań w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego samorządów żuławskich. W ramach projektu uczestnicy szkolenia obejrzeli liczne przedsięwzięcia inwestycyjne podjęte po wielkiej powodzi, spotkali się z ekspertami z RZGW Wrocław i Dolnośląskiego Zarządu Melioracji, Miasta Wrocławia, z którymi mogli omówić i podzielić się swoimi problemami wykorzystując przy tym zdobytą „na polu walki” wiedzę i doświadczenie. Samorządowcy mieli również możliwość obejrzenia nowoczesnych centrów operacyjnych RZGW, Miasta Wrocławia, całodobowo czuwających nad bezpieczeństwem przeciwpowodziowym mieszkańców całego miasta i regionu dolnośląskiego. Bardzo owocne było również spotkanie z ekspertami niemieckimi i zapoznanie się z ich przedsięwzięciami inwestycyjnymi na rzece granicznej Nysa Łużycka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Pierwsze zajęcia w Miasteczku Ruchu Drogowego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
10.12.2013.

Maluchy ze Słonecznego Okienka Przedszkolnego w Cedrach Wielkich - grupa ,,Słoneczka” wiedzą jak wygląda bezpieczna droga do przedszkola. Przed zajęciami w Gminnym Miasteczku Ruchu Drogowego odbyła się rozmowa na temat bezpiecznej drogi do przedszkola oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego szczególnie przy przechodzeniu przez ulicę. Następnie przedszkolaki pod opieką nauczyciela i rodzica odwiedziły miasteczko i tam na miejscu utrwalano wiadomości o znakach drogowych i sygnalizacji świetlnej. Przedszkolaki odczytywały znaki drogowe oraz znaczenie koloru świateł w sygnalizacji świetlnej, a  zajęcia teoretyczne i praktyczne  podsumowano wierszykiem.

 • Uliczne sygnały zna duży i mały,
 • uliczne sygnały trzeba dobrze znać.
 • Gdy światełko zielone na drugą idź stronę
 • lecz kiedy jest czerwone wtedy musisz stać.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Komunikat Agencji Rozwoju Pomorza.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.12.2013.

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza mikro, małe i średnie firmy na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące możliwości dofinansowania projektów z obszaru Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Spotkanie odbędzie się w siedzibie Agencji Rozwoju Pomorza 17 grudnia 2013 r. o godz. 9.00. W najbliższym czasie ruszy II edycja ogólnopolskiego konkursu na wdrożenie działań CSR w ramach projektu pn. „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Firmy z sektora MSP mogą ubiegać się nawet o 100 tys. pln bezzwrotnej pomocy na wdrażanie projektów CSR podnoszących konkurencyjność w następujących obszarach: Obszar 1. Środowisko naturalne - działania skierowane na ochronę środowiska i inwestycje minimalizujące wpływ działań przedsiębiorstw na środowisko, Obszar 2. Relacje z personelem – wszelkie działania związane z zaangażowaniem w kwestie pracownicze, Obszar 3. Zaangażowanie społeczne – działania przedsiębiorstw na rzecz rozwoju współpracy z otoczeniem, w którym funkcjonują i na które oddziałują. Na spotkaniu ekspert z Departamentu Programów Pilotażowych w PARP zaprezentuje zasady udziału w nowym konkursie, a doradcy CSR z Agencji Rozwoju Pomorza przedstawią ofertę współpracy dla firm w kontekście wdrażania działań z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie na adres e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub faksem pod nr 58 301 13 41. Udział w spotkaniu potwierdzony zostanie zwrotną wiadomością e-mail. Zgłoszenia przyjmowane będą do piątku 13 grudnia 2013 r. O udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Więcej o Społecznej odpowiedzialności Biznesu na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza http://www.arp.gda.pl/895,doradztwo-csr.html oraz stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości www.csr.parp.gov.pl

 
Komunikat dot. harmonogramu odbioru odpadów komunalnych na 2014 rok.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.12.2013.

Informujemy, iż w zakładce Gospodarka Odpadami w Gminie Cedry Wielkie dostępny jest już harmonogram odbioru odpadów na 2014 rok.

 
Powstanie boisko wielofunkcyjne w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
03.12.2013.

Dnia 18 listopada 2013r. w Sali herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Wójt Gminy Janusz Goliński wspólnie z Wicemarszałkiem Województwa Pomorskiego Ryszardem Świlskim oraz  Dyrektorem Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Justyną Durzyńską uroczyście podpisali umowę na dofinansowanie projektu pn. „Zdrowe serce młodego Żuławiaka - propagowanie aktywności prozdrowotnej poprzez budowę ścieżki zdrowia i boiska wielofunkcyjnego w Cedrach Małych”. Projekt polega na budowie boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej wraz ze ścieżką zdrowia przy Zespole Szkół w Cedrach Małych.  Koszt całego zadania oszacowany został na kwotę 500 tys. zł z czego 80%  zostanie dofinansowany z funduszy unijnych. Początek realizacji przedsięwzięcia zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku. Projekt zrealizowany zostanie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013.

 
Wieczorek poetycko - muzyczny "Anioły są wśród nas" w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.12.2013.

 Zorganizowany 29 listopada 2013 roku w Zespole Szkół w Cedrach Małych wieczorek poetycko-muzyczny „Anioły są wśród nas” dał sposobność, aby w pośpiechu codzienności, zastanowić się nad istotą życia i śmierci. Spotkanie z poezją zmarłych tragicznie absolwentek tutejszego gimnazjum Justyny Kasjaniuk i Kamili Gołub, skłoniło słuchaczy do refleksji nad tajemnicą przemijania, samym sobą, nad sensem istnienia. Piosenki i teksty Kamili Stabach, również tragicznie zmarłej nauczycielki z Zespołu Szkół w Cedrach Małych,  pozwoliły odkryć w poetyckich strofach to, co dobre i piękne. Wieczór ten poświęcony był wspomnieniom wspaniałych, młodych, utalentowanych osób, które żyjąc wśród nas, wyraziły życzenie w swoich wierszach: „Niech świat o nas nie zapomina, niech ziemia nadal czuje nasze ślady” (Kamila Gołub). Spełniamy Ich życzenie. Wiersze i piosenki prezentowały obecne uczennice oraz absolwentki Zespołu Szkół  w Cedrach Małych. Wszystkie piosenki opracowała muzycznie i akompaniowała Paulina Bukowska. Wśród zaproszonych gości obecne były Rodziny Zmarłych Autorek, które połączyło wspólne cierpienie, ale też duma ze swoich córek. Prezentowane utwory budziły emocje i wywoływały łzy zarówno u tych, którzy dziewczyny znali osobiście jak i u tych, którzy z ich twórczością zetknęli się po raz pierwszy. Wieczorek poetycko-muzyczny „Anioły są wśród nas”, już po raz trzeci, przygotowały nauczycielki Zespołu Szkół w Cedrach Małych: p. Wioletta Stępień i Maria Ćwiklińska-Bukowska.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Komunikat GOPS w sprawie wydawania żywności.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.12.2013.

Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich w sprawie wydawania żywności w ramach programu PEAD 2013.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich informuje, że w ramach programu PEAD 2013 w dniach : 03.12.2013r. - 10.12.2013r. będą wydawane artykuły żywnościowe - mąka i groszek z marchewką.

 
Komunikat
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.11.2013.

Urząd Gminy w Cedrach Wielkich informuje, iż w dniach 02-13.12.2013r. firma PRSP S.A. będzie dostarczała komplet worków na odpady selektywne - 6 szt. worków koloru żółtego, niebieskiego i zielonego na okres I półrocza 2014r. W przypadku niezastania właściciela nieruchomości pod wskazanym adresem, firma pozostawi worki do odbioru przez mieszkańców u sołtysa danej miejscowości.

 
Komunikat
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
26.11.2013.

Urząd Gminy Cedry Wielkie informuje, iż w związku ze zbliżającymi się świętami w miesiącu grudniu (25.12.2013r. - 26.12.2013r.) ulegnie zmianie dzień odbioru selektywnych odpadów komunalnych - SZKŁA w następujących miejscowościach: Koszwały, Miłocin, Stanisławowo, Wocławy, Błotnik, Cedry Małe oraz Trzcinisko.

Odbiór odpadów nastąpi w dniu 28.12.2013 r. (sobota).

 
Konferencja "Jak skutecznie promować Żuławy ?".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.11.2013.

 Dnia 20 listopada 2013 r. w Sali Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się konferencja pt. „Jak skutecznie promować Żuławy?”. Konferencja została zrealizowana w ramach podsumowania projektu „Kampania promocyjna Żuław” współfinansowanego przez Unię Europejską, z Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego. Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Jacek Michalski przywitał przybyłych gości, po czym zaprezentował główne działania zrealizowane  w ramach projektu Kampanii Promocyjnej Żuław. W konferencji ze strony Gminy Cedry Wielkie uczestniczył Wójt Gminy Janusz Goliński oraz Przewodnicząca Rady Bożena Daszewska. Pan Sławomir Lucewicz z Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego wygłosił wykład nt. „Żuławy w pomorskim”. Zaś Pan Jacek Zdrojewski z firmy „TREK” przedstawił prezentację pt.: ”Rozwój produktu turystycznego w Polsce - dobre praktyki”. Na zakończenie dla wszystkich uczestników konferencji przygotowano bufet kawowy oraz poczęstunek.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Miasteczko Ruchu Drogowego gotowe do szkolenia.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.11.2013.

 Zakończyła się budowa Miasteczka Ruchu Drogowego w centrum wsi Cedry Wielkie. Dnia 19.11.2013 r. br dokonano odbioru technicznego prac budowlanych. Inwestycja realizowana była w ramach projektu POIiS 8.1 -11 „Budujemy Miasteczka Ruchu Drogowego”, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 w ramach Priorytetu VIII - Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe, Działania 8,1 - Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wykonawcą robót była firma B&W Usługi Ogólnobudowlane, Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego. Wartość robót wyniosła 490 000 zł brutto. Miasteczko wyposażone jest w zminiaturyzowane jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, jak również ogrodzenie i elementy małej infrastruktury. Głównym celem wybudowanego miasteczka jest edukacja dzieci w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wybudowane miasteczko umożliwi w szczególności realizację działań szkoleniowych dzieci i młodzieży, w celu podniesienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pozwoli zapoznać młodzież z zasadami i przepisami ruchu drogowego, kształtować nawyki właściwego zachowania się na drodze i przygotować młodzież do poruszania się w ruchu drogowym w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Trwa remont kolejnych dróg osiedlowych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.11.2013.

Prowadzone są aktualnie prace związane z remontem trzech dróg osiedlowych na terenie Gminy:

 1. w Koszwałach ul. Spacerowa gdzie odcinek o dł. 353 mb i szer. 5,2 m został utwardzony masą asfaltową.
 2. w Cedrach Małych, remontowany jest odcinek 154 mb drogi stanowiący ul. Długą. Szerokość drogi to 4,3 mb.
 3. w Leszkowach, droga prowadząca do Serowa, remont odcinka o dł. 305 mb i szer. 3 m. Ułożony zostanie asfalt i umocnione pobocza.

Wykonawcą wymienionych prac jest firma KRUSZYWO sp. z o.o. z siedzibą w Linii. Zaangażowanie finansowe Gminy w realizację prac remontowych ww. dróg wynosi 238 tys zł.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Koszwały  Cedry Małe  Leszkowy

 
"Złote Gody" Państwa Grünberg.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.11.2013.

 Dnia 12.07.1963 r. Państwo Gertruda i Gerhard Grünberg zawarli związek małżeński, w związku z tym w bieżącym roku przypada ich Jubileusz 50 - lecia pożycia małżeńskiego. Z tej okazji Wójt Gminy Janusz Goliński wręczył Jubilatom medale nadane przez Prezydenta RP za wieloletnie pożycie małżeńskie, składając jednocześnie gratulacje oraz życzenia dalszych długich lat wspólnego życia. Jubilaci obdarowani również zostali bukietem kwiatów oraz upominkiem. Raz jeszcze składamy Szanownym Jubilatom najlepsze życzenia zdrowia, pomyślności i szczęścia rodzinnego.

Zdjęcia  >>  Załącznik

 
"Witacze" w Gminie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 W miejscowościach Trutnowy, Kiezmark i Wocławy przy drogach wlotowych stanęły 3 witacze. Są one dwustronne co znaczy, że będą podróżnych witać i żegnać jednocześnie. Przy najważniejszych zabytkach Gminy Cedry Wielkie zamontowano 9 słupków informacyjnych na których umieszczony został zwięzły opis historii danego obiektu. W Gminie posadowiono również 7 tablic informacyjnych. To efekt realizacji projektu : partnerskiego gmin: Nowy Dwór Gdański, Suchy Dąb, Cedry Wielkie, Stare Pole, Stegna, Nowy Staw   pn. „Kampania Promocyjna Żuław”. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 6. Turystyka i dziedzictwo kulturowe, Działania 6.2 Promocja i informacja turystyczna, współfinansowanego z Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego. Elementy turystyczne wizualizacji Żuław wykonała i zamontowała firma Utal sp. z o.o. z Kobylnicy. Wykonanie w/w elementów  kosztowało 62 668,50 zł brutto z czego 75 % tej kwoty finansowane jest ze środków Unii Europejskiej.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Remont drogi rolniczej zakończony.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 Zakończony został remont kolejnej drogi rolniczej na terenie Gminy. Firma PPHU „SOMBUD” - Mirosław Socha z Somonina, w m-cu październiku wykonała zadanie pn.: „Modernizacja drogi transportu rolnego” w m. Cedry Małe. Przedmiotem realizacji zadania było utwardzenie nawierzchni drogi rolniczej o dł. 600 mb i szer. 3 m, wykonanie trzech zjazdów oraz skrzyżowania z ul. Wiejską. Nawierzchnia drogi wykonana została z płyt typu YOMB ułożonych na podbudowie z kamienia. Koszt realizacji zadania to kwota 197 674,03 zł brutto.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Wieś Leszkowy i Miłocin zyskały nowy wizerunek.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 Dnia 06.11 br. odbył się odbiór wykonanych robót zadania inwestycyjnego pn. „Uporządkowanie i zagospodarowanie centrów wsi Leszkowy i Miłocin w Gminie Cedry Wielkie”.  Zadanie zrealizowała firma Teleelektronika Bogusław Pszczoła  z Cieplewa. W ramach projektu zostały wykonane następujące  prace: chodniki, zagospodarowanie i nasadzenie zieleni, oczyszczenie zbiorników wodnych, odtworzenie fundamentów kościoła w Miłocinie oraz ustawienie elementów małej architektury. Prace zostały zakończone dnia 31.10.2013r. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 251 073,49 z czego 50% kosztów kwalifikowanych stanowić będzie pomoc uzyskana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poprzez realizację inwestycji podniesiona została estetyka ww. wsi.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Droga Trutnowy - Miłocin wyremontowana.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 Zakończony został remont drogi powiatowej na odcinku Miłocin - Trutnowy jako zadanie wspólne z Powiatem Gdańskim w ramach inwestycji pn.: „Poprawa bezpieczeństwa na drogach Powiatu Gdańskiego poprzez modernizację dróg położonych na terenie Powiatu Gdańskiego” dofinansowanego z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Całość zadania opiewała na kwotę 435.223,30 zł przy czym udział finansowy Gminy Cedry Wielkie stanowił wartość 197.450,51 zł. W ramach zadania położona została asfaltowa nawierzchnia jezdni, ułożone krawężniki, wykonane odwodnienie oraz umocnione pobocza wraz z wyrównaniem zjazdów.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
"Kampania Promocyjna Żuław" dobiega końca.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 Dobiega końca realizacja projektu pn. „Kampania Promocyjna Żuław” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej 6. Turystyka i dziedzictwo kulturowe, Działania 6.2 Promocja i informacja turystyczna, współfinansowanego z Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego. Na dzień 29 listopada zaplanowane zostało merytoryczne zakończenie Projektu. Kampania Promocyjna Żuław to kompleksowy projekt partnerski o zasięgu ponadlokalnym, którego celem było wzmocnienie potencjału turystycznego Żuław. Partnerami projektu było 6 gmin żuławskich (Nowy Dwór Gdański - partner wiodący, Nowy Staw, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Stare Pole, Stegna) z 3 powiatów (nowodworskiego, gdańskiego i malborskiego). Przedsięwzięcie dotyczyło działań promujących Żuławy jako produkt turystyczny, zbadania i wykreowania marki Żuławy, budowy i integracji systemu informacji turystycznej, organizacji medialnej kampanii reklamowej oraz udziału w targach turystycznych. Całkowita wartość realizacji Projektu wynosiła 1 564 546,10 zł, a poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ustalono na poziomie 75% kosztów kwalifikowalnych w projekcie. W ramach Projektu zrealizowane zostały działania polegające na: analizie i badaniach marketingowych produktów turystycznych Żuław, robotach budowlano - montażowych (utworzenie 2 Punktów Informacji Turystycznej oraz wykonanie i montaż elementów turystycznej wizualizacji Żuław), zakupie ruchomych środków trwałych (namioty wystawiennicze, sceny), budowie i integracji systemu informacji turystycznej (m.in. opracowanie i publikacja map z atrakcjami turystycznymi, zakup gadżetów tematycznych, zakup strojów żuławskich, opracowanie wydawnictwa o Żuławach w formie albumu tematycznego, folderu i przewodnika turystycznego, opracowanie wspólnej strony internetowej, organizacji medialnej kampanii reklamowej Żuław (produkcja filmu promocyjnego oraz opracowanie i emisja telewizyjnego spotu reklamowego), udziale w targach turystycznych. Zrealizowane w ramach Projektu działania przyczyniły się do realizacji celu projektu oraz osiągnięcia założonych w projekcie wskaźników. Wykreowany został nowy, pozytywny wizerunek Żuław jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i rekreacyjnie. Zwiększyła się także konkurencyjność turystyczna regionu, co przyczyniło się do wzmocnienia pozycji Żuław na turystycznej mapie Polski.

 
Obchody Święta Niepodległości.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.11.2013.

 Podobnie jak w całym kraju, również w Gminie Cedry Wielkie odbyły się obchody związane z  95 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 r., po 123 latach niewoli, na gruzach państw zaborczych odrodziła się Rzeczpospolita. Z tej okazji w miniony piątek odprawiona została w kościele parafialnym w Cedrach Wielkich koncelebrowana Msza św. z udziałem Wójta Gminy Janusza Golińskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Bożeny Daszewskiej, radnych, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców. Po zakończeniu uroczystości kościelnych uczestnicy przeszli się pod miejscowy obelisk ofiar „Marszu Śmierci”, gdzie odśpiewano hymn narodowy oraz złożono wiązanki biało - czerwonych kwiatów. Młodzież szkolna oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego, ze Słonecznych Okienek Przedszkolnych oraz Punktu Przedszkolnego „Bajkowo” zapaliły kolorowe znicze, po czym uczestnicy uroczystości udali się do Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu na dalszy ciąg obchodów. Na wstępie Wójt Gminy Janusz Goliński powitał wszystkich zgromadzonych gości w tym Ryszarda Świlskiego Członka Zarządu Województwa Pomorskiego. Po okolicznościowych przemówieniach wygłoszonych przez Wójta Gminy oraz Przewodniczącą Rady głos zabrał Pan Ryszard Świlski. Część patriotyczno - artystyczną zaprezentowała młodzież i dzieci z placówek szkolnych wykonując m.in. takie utwory jak: „Polskie Kwiaty”, „Tolerancja”, „Mury”. Następnie odbył się recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Pana Tolka Filipkowskiego - barda i  działacza „Solidarności”. Na koniec uczestnicy  obchodów zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.