Gmina Cedry Wielkie na Jarmarku Św. Dominika.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.08.2014.

Jarmark Św. Dominika, to największe w Polsce i jedno z największych w Europie plenerowe wydarzenie kulturalno-handlowe. To również wielkie święto tradycyjnej kuchni i bogactwa kultury naszego regionu. W pawilonie przy ul. Św. Ducha w Gdańsku na imprezie pn. „Pomorskie Smaki” mieszkańcy i turyści mogli posmakować lokalnych przysmaków, spotkać się z ludowymi twórcami, wysłuchać programów przygotowanych między innymi przez Koła Gospodyń Wiejskich województwa pomorskiego. Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Gminę reprezentowało KGW Leszkowy i Cedry Wielkie. Panie zaprezentowały na scenie piosenki ludowe oraz własnego autorstwa w ramach projektu pn. „Organizacja i promocja imprezy kulturalnej - warsztatów wokalno tanecznych dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Podczas trwania Jarmarku również Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Żuławy zaprezentowały materiały promujące Gminę Cedry Wielkie.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Bezpłatne zajęcia aerobicu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.08.2014.

Gmina Cedry Wielkie zaprasza wszystkich mieszkańców na bezpłatne zajęcia aerobicu, które będą się odbywały na siłowniach zewnętrznych w miejscowościach: Giemlice, Długie Pole oraz Cedry Wielkie. Zajęcia będą prowadzone przez Panią Izabelę Brzozowską. Szczegóły i terminy zajęć znajdują się na zamieszczonym plakacie oraz harmonogramie zajęć.

Harmonogram zajęć  >>  Załącznik

Plakat  >>  Załącznik

 

 
Teleopieka już działa.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.08.2014.

W Gminie Cedry Wielkie teleopieka już działa - czyli telefoniczny system wzywania natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach dla osób, które wyraziły zainteresowanie i przystąpiły do systemu teleopkieki. W dniu 12.08.2014 r. w obecności przedstawicieli Polskiego Centrum Opieki Dyrektora Operacyjnego Pani Katarzyny Woźniak i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Kierownika Pani Grażyny Bereza oraz pracowników socjalnych Pani Marii Wawer i Grażyny Ciach zostały przekazane dwa aparaty telefoniczne wraz z osobistym nadajnikiem noszonym na przegubie ręki. Są to mieszkanki wsi Cedry Wielkie. Całość połączona jest z centrum operacyjno-alarmowym, które w razie potrzeby całodobowo udziela pomocy. W najbliższych dniach pracownicy GOPS przekażą następne 15 aparatów osobom, które podpisały umowę o przystąpieniu do systemu teleopieki.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Dzieci z sołectwa Cedry Małe na wycieczce w Gdańsku.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.08.2014.

W dniu 2 sierpnia 2014 r. 37-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wyjechała do Gdańska. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej części miasta, gdzie pod okiem przewodników zapoznaliśmy się z historią Gdańska. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiedział o każdym odwiedzanym obiekcie, a my mogliśmy podziwiać te zabytki z bliska. Nie mniejszą atrakcją była przejażdżka melexami pod bramę Stoczni Gdańskiej i Pomnik Trzech Krzyży. Udaliśmy się także pod Pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej gdzie dzieci dowiedziały się o bohaterskiej obronie we wrześniu 1939 r. Następnie udaliśmy się do Centrum Hewelianum, które mieści się w obiekcie o historycznej nazwie Kaponiera Południowa. Dzieci i opiekunowie na interaktywnej wystawie „Energia, Niebo i Słońce” mogli dotknąć każdego eksponatu i sprawdzić jak to działa. Podziwialiśmy też panoramę miasta z Góry Gradowej. Ostatni punkt to zwiedzanie Westerplatte, dokąd przypłynęliśmy statkiem Żeglugi Gdańskiej. O godzinie 19.00 rodzice odebrali swoje pociechy, które pytały dokąd pojedziemy w przyszłe wakacje.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Nowe siłownie zewnętrzne
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
01.08.2014.

Dwie nowe mini - siłownie na świeżym powietrzu powstały w miejscowości Stanisławowo oraz w Długim Polu. Powierzchnia każdej z siłowni to 150 m2.  Wyposażone są one w takie sprzęty jak: biegacz orbiterek, pylon, drabinka z drążkiem, podciąg nóg oraz twister wahadło. Wykonawcą siłowni była firma „ZAMA” z Torunia.  Siłownie zewnętrzne zwane także placami zabaw dla dorosłych to system urządzeń, które pozwalają na świeżym powietrzu skorzystać z lekkiego wysiłku fizycznego. Ćwiczenia wykonywane na tych przyrządach poprawiają wydolność układu sercowo – naczyniowego, kondycję ruchową oraz pomagają w uprawianiu innych sportów. Z zamontowanych urządzeń rekreacyjnych mogą korzystać wszyscy chętni.  Realizacja inwestycji współfinansowana jest  ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „ Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” oś LEADER  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wartość budowy siłowni zamknęła się kwotą 25 tys. zł, z czego kwota dofinansowania wynosi 16 tys. zł. Na nowopowstałej infrastrukturze oraz na dwóch istniejących już placach wyposażonych w elementy siłowni zewnętrznej  zostaną przeprowadzone zajęcia sportowe dla rodziców. Zajęcia te będą miały na celu zachęcenie rodziców do wspólnego, prozdrowotnego spędzania czasu z dziećmi na świeżym powietrzu zamiast w domu przed telewizorem czy komputerem. Zajęcia zostały zaplanowane w miejscach gdzie rodzice będą mogli ćwiczyć a ich pociechy będą mogły się bawić na palcu zabaw tj. w Giemlicach, Długim Polu i Cedrach Wielkich.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Ruszyła budowa świetlicy w Kiezmarku
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
31.07.2014.

Marzenia mieszkańców Kiezmarka w zakresie budowy świetlicy wiejskiej nabierają realnych kształtów. 15 lipca br.  Wykonawca zadania inwestycyjnego   -  Zakład Wielobranżowy Jan Rekowski z siedzibą w Stężycy rozpoczął właściwe prace budowlane. Wyburzono już istniejący budynek po byłej zlewni mleka. Powstały gruz został wywieziony i zutylizowany. Aktualnie trwają prace ziemne polegające na wykonaniu ław fundamentowych. Nad prawidłowym przebiegiem realizacji zadań czuwa inspektor nadzoru. Termin oddania obiektu do użytkowania to kwiecień 2015 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU W GMINIE CEDRY WIELKIE
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
29.07.2014.

 

W ramach projektu zaplanowano:

•Wyposażenie 30 gospodarstw domowych w zestaw komputerowy i bezpłatny dostęp do Internetu

•Wyposażenie 7 jednostek sektora publicznego w zestawy komputerowe i bezpłatny dostęp do Internetu

•Szkolenie w zakresie obsługi komputera oraz wykorzystania Internetu

UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY

Wszelkich informacji o realizacji projektu udziela:

Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich,

ul. Osadników Wojskowych 41, 83-020 Cedry Wielkie

 tel: 58 683 66 35


>>  Zobacz plakat informacyjny <<

 
Nowe trasy rowerowe w gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
25.07.2014.

Dnia 22 lipca br. gminę Cedry Wielkie odwiedzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz firmy DS. Consulting. Celem spotkania było ustalenie przebiegu tras rowerowych w naszej gminie oraz dokonanie wizji lokalnej wyznaczonych tras. Nowe ścieżki rowerowe powstaną w naszej gminie dzięki realizacji wspólnego z Województwem Pomorskim „Strategicznego Przedsięwzięcia Pomorskie Trasy Rowerowe”. Obecnie trwają prace nad Analizą Wykonalności inwestycji wykonywaną przez firmę DS. Consulting. Planowana trasa będzie miała swój początek na wale Wiślanym w Giemlicach na granicy gminy Cedry Wielkie i Suchy Dąb. Następnie zjedziemy z wału istniejącą drogą z płyt YOMB do centrum Giemlic i kolejno trasa będzie prowadziła przez Długie Pole, Cedry Wielkie, Cedry Małe, Błotnik, aż do korony wału i granicy z Gdańskiem. Po koronie wału od Błotnika wybudowana zostanie również ścieżka do miejscowości Leszkowy. Nowe trasy będą miały nawierzchnię z czerwonego asfaltu. Jest to materiał wygodniejszy, trwalszy i bezpieczniejszy dla rowerzystów niż kostka brukowa. Projekt przewiduje budowę nowych dróg rowerowych, wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu, wykorzystanie utwardzonych traktów leśnych oraz wałów przeciwpowodziowych Wisły, budowę infrastruktury dla rowerzystów, a także oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
"Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
22.07.2014.

Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” planuje nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” na m.in. wyposażenie gabinetów rehabilitacji, podstawowe usługi dla ludności, działalność związaną z rekreacją lub turystyką. Planowany termin naboru: 11 sierpnia 2014r. - 25 sierpnia 2014r. Szczegółowe informacje udzielane są w Biurze LGD „Trzy Krajobrazy” lub telefonicznie: 666-350-070, (58) 306-33-55.

 
Wizyta gości z Niemiec.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.07.2014.

Na zaproszenie Wojewody Pomorskiego, w dn. 14-16.07.2014 r. przebywali na terenie województwa pomorskiego przedstawiciele landu Mecklenburgi Pomorze Przednie. W trakcie wizyty goście m in. zwiedzili zamek w Gniewie skąd przyjechali na teren naszej gminy do przystani żeglarskiej w Błotniku. Goście byli pod wrażeniem zmian jakie nastąpiły w tym miejscu w Błotniku po obejrzeniu zdjęć terenu sprzed realizacji inwestycji oraz relacji Wójta Gminy Janusza Golińskiego. Wizyta jaką złożyli niemieccy goście miała na celu omówienie i organizacyjne przygotowanie konferencji pn. Rozmowy Gdańskie. Z przystani goście udali się drogą wodną do Gdańska.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
"Złap wiatr w Żuławski Kliwer" - edycja druga.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
17.07.2014.

W sobotę 12 lipca 2014 roku na Przystani Żeglarskiej w Błotniku odbyła się druga edycja imprezy pn. „Złap wiatr w Żuławski Kliwer”. Impreza ta ma na celu upamiętnienie wizyty Pary Prezydenckiej 14 lipca 2012 r. na Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody wszystkie zaplanowane na ten dzień zawody żeglarskie odbyły się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Po przywitaniu zaproszonych gości - Wójtów sąsiednich gmin zaproszonych do współpracy, odbyły się występy artystyczne. Wystąpiła uczennica Szkoły Podstawowej w Wocławach, przedstawiciel sekcji keybordowej GOK w Przywidzu oraz dziewczyny z zespołu Female Band działającego przy ŻOKiS. W tym roku organizatorami wydarzenia na Marinie Błotnik były 4 gminy - Cedry Wielkie, Kolbudy, Przywidz oraz Pruszcz Gdański, co dało niepowtarzalną okazję do zorganizowania pierwszych samorządowych zawodów kajakowych. Po pełnych emocji zawodach zwyciężyła gmina Przywidz. Po zawodach nadszedł czas na zmagania wśród młodzieży. Konkurencje przeprowadzono w dwóch kategoriach – na kajakach i na łodziach typu OPTYMIST. Podczas zawodów czas pozostałym gościom umilały dźwięki utworów szantowych w wykonaniu Zespołu Muzycznego „KUBRYK” z Ustki. Podczas odbywającej się imprezy „Złap wiatr w Żuławski Kliwer” między Gminą Cedry Wielkie a Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku została podpisana umowa partnerska o wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju szeroko pojętego sportu a w szczególności żeglarstwa.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Obwieszczenie Wojewody Pomorskiego z dnia 09 lipca 2014 r.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
16.07.2014.

Wojewoda Pomorski podaje do publicznej wiadomości informację, że wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: "Budowa drogi S-7 Gdańsk (A-1) - Elbląg (S-22) odcinek Koszwały (dk nr 7, w. Koszwały) - Elbląg (z węzłem Kazimierzowo). Zadanie 1: Koszwały - Nowy Dwór Gdański".

 
Podpisanie umowy partnerskiej w Błotniku.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.07.2014.

Dnia 12 lipca 2014 r. podczas odbywającej się w Błotniku imprezy żeglarskiej nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Cedry Wielkie reprezentowaną przez Wójta Gminy Janusza Golińskiego z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku reprezentowaną przez prof. nadzw. dr hab. Waldemara Moska - Rektora Akademii. Celem nawiązanej współpracy ma być wielopłaszczyznowy rozwój i współpraca pomiędzy partnerami w dziedzinie turystyki, sportu i kultury jak również stwarzanie warunków sprzyjających organizacji przedsięwzięć mających na celu rozwój żeglarstwa. W sposób szczególny została nawiązana współpraca pomiędzy podległą AWFiS jednostką jaką jest Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku - Górki Zachodnie a gminnym stowarzyszeniem Klub Morski „CEDRUS” w Błotniku w zakresie szkoleń przyszłych adeptów żeglarstwa. Dla najliczniejszej grupy młodzieży uczestniczącej w regatach i zawodach sportowych w Błotniku, Minister Sprawiedliwości Pan Marek Biernacki ufundował puchar. W tym roku puchar przypadł młodzieży z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Rozpoczęte wprowadzanie Teleopieki.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
15.07.2014.

Gmina Cedry Wielkie w dniu 14 lipca 2014 r. podpisała umowę z Polskim Centrum Opieki i rozpoczęła wprowadzanie programu Teleopieka dla osób od sześćdziesiątego roku życia oraz osób z grupy podwyższonego ryzyka. System Teleopieki daje możliwość wezwania pomocy przez całą dobę w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Wszelkie koszty związane z korzystaniem z systemu Teleopieki pokrywane są przez Urząd Gminy Cedry Wielkie. Osoby zainteresowane tą formą pomocy mogą zgłaszać się osobiście do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich lub telefonicznie pod nr. telefonu (58) 683-66-01.

Zdjęcie z podpisania umowy  >>  Załącznik

 
Podziękowanie za "Dni Otwarte Funduszy Europejskich".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.07.2014.

Poniżej przedstawiamy treść podziękowania jakie Urząd Gminy Cedry Wielkie otrzymał za udział w akcji "Dni Otwarte Funduszy Europejskich" od Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju - Pani Elżbiety Bieńkowskiej:

"Szanowni Państwo,

serdecznie dziękuję za aktywny udział we wspólnej, ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, realizowanej w ramach przedsięwzięcia "10 lat Polski w UE". Udostępniając swoje projekty i stając się ambasadorami Funduszy Europejskich w swoich społecznościach, umożliwili Państwo pokazanie z bliska zmian, jakie się dokonały w Polsce w minionych 10 latach.

Państwa postawa, zaangażowanie i otwartość sprawiły, że w całej Polsce można było poczuć, zobaczyć i dotknąć prawdziwych efektów działania Funduszy Europejskich. Jestem przekonana, że bez Państwa udziału, akcja "10 lat Polski w UE" nie mogłaby zakończyć się sukcesem.

Po raz kolejny udowodnili Państwo, że chcieć to móc".

Podziękowanie  >>  Załącznik

 
Rozbudowa przystani żeglarskiej w Błotniku zakończona.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
10.07.2014.

Rozbudowa przystani żeglarskiej w  Błotniku  realizowana w ramach projektu "Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej. Etap I" dobiegła końca.  Dnia  30 czerwca br. podpisano końcowy protokół odbioru robót. Wykonawcą inwestycji była firma Elzambud z Elbląga, a jej całkowity koszt wyniósł 466 tys. zł., z czego 60% to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Marina w Błotniku  została doposażona w pomost pływający z przeznaczeniem dla szkółki żeglarskiej wraz z wyprofilowanym dojściem oraz ciągiem komunikacyjnym, furtką i bramą do transportu łódek typu „Optymist” oraz dwa pomosty dla jachtów o długości do 12m. Wodniacy już od  teraz mogą korzystać z nowych udogodnień.  Wakacje w pełni zachęcamy więc wszystkich do odwiedzenia  naszej mariny w Błotniku i rozpoczęcia przygody z turystką wodną.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Znaleziono dwa szczeniaki.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.07.2014.

W ubiegłym tygodniu w miejscowości Leszkowy znaleziono dwa szczeniaki. Pieski są bardzo przyjazne i skore do zabawy. Wygląd i zachowanie wskazują na dobry stan zdrowia. Osoby o dobrym sercu, wyrażające chęć adopcji zapraszamy do kontaktu osobiście w pok. nr 14 Urzędu Gminy w Cedrach Wielkich lub pod numerem telefonu 58 692-20-37 lub 683-61-64. W załączniku zdjęcia piesków.

Zdjęcia

 
Złap Wiatr w Żuławski Kliwer.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.07.2014.

Miłośnicy żeglarstwa i wioślarstwa spotkają się na przystani żeglarskiej w Błotniku, w Gminie Cedry Wielkie dnia 12 lipca 2014 r.(sobota) o godz. 14.00. Właśnie tam podczas cyklicznej już imprezy pn. „Złap Wiatr w Żuławski Kliwer” będzie można zobaczyć zmagania żeglarskie dzieci i młodzieży szkolnej w takich dyscyplinach sportowych jak kajakarstwo i żeglarstwo na łodziach klasy OPTYMIST. Poza najmłodszymi uczestnikami regat swój udział zaznaczą również włodarze Gmin Powiatu Gdańskiego (Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Przywidz i Kolbudy), którzy to wezmą udział w zmaganiach samorządowych na kajakach. Poza zmaganiami sportowymi zaplanowano również szereg wydarzeń towarzyszących, w tym min. prelekcje nt. historii Przystani Żeglarskiej w Błotniku oraz historii żeglugi przygotowanie przez Pana Marka Opitz i Gdański Klub Morski „CEDRUS”; atrakcje dla dzieci - karuzela, bungee, zjeżdżalnie, pociąg; występy artystyczne, stragany wystawiennicze animacje dla dzieci z konkursami, a także pokaz kulinarny potraw regionalnych tradycji rybackich przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Leszkowych. Zwieńczeniem imprezy będą odznaczenia drużyn sportowych, które zdobyły najlepsze miejsca na podium. Na zakończenie festynu odbędzie się występ zespołu szantowego Kubryk z Ustki i zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych z udziałem DJ.

Plakat  >>  Załącznik

 
Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.07.2014.

W dniu 28.06.2014 r. odbyły się w Cedrach Wielkich powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, w których uczestniczyło 8 drużyn w tym 3 kobiece. Zawody rozegrane zostały w następujących konkurencjach: - ćwiczenia bojowe; - sztafeta pożarnicza 7x50 m. z przeszkodami

W sztafecie pożarniczej trzy drużyny zdobyły jednakową ilość punktów. Zawody sportowo-pożarnicze są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu drużyn OSP do działań ratowniczych. Celem organizacji zawodów jest w szczególności:

  • mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu;
  • ocena stanu wyszkolenia pożarniczego;
  • popularyzacja wśród społeczeństwa zadań ochrony przeciwpożarowej;
  • przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla

Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik

 
Najstarsze małżeństwo w gminie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.07.2014.