Modernizacja stacji uzdatniania wody w Wocławach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.11.2016.

W ubiegłym roku zrealizowano znaczący dla poprawy jakości wody pitnej projekt pn. „Modernizacja technologii stacji uzdatniania wody w miejscowości Wocławy w Gminie Cedry Wielkie”. Wybudowany został drugi zbiornik wyrównawczy na wodę pitną o pojemności V=100m3 oraz wykonane zostały rurociągi technologiczne umożliwiające napełniające oba zbiorniki z istniejącego zestawu hydroforowego. W wyniku realizacji zeszłorocznych inwestycji osiągnięto polepszenie ciśnienia i jakości wody wprowadzanej do sieci gminnej w zakresie redukcji manganu oraz żelaza. Znacząco również spadł poziom jonu amonowego. Jednak nie został on wyeliminowany w wymaganym stopniu. Gmina podjęła decyzję o realizacji II etapu polegającego na realizacji zadania pn. „Remont instalacji technologicznych na Stacji Uzdatniania Wody w Wocławach oraz Błotniku”.

Zadanie to realizowane było przez Biuro Studiów i Pomiarów Proekologicznych „EKOMETRIA” Sp. z o.o z Gdańska w okresie od kwietnia do września 2016 roku Całkowity koszt wyniósł około 160 tys. zł brutto w tym otrzymaliśmy dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w kwocie 90 tyś zł. Zakres przebudowy obejmował modernizację technologii uzdatniania wody poprzez dodatkową, otwartą aerację (napowietrzanie) wody, zastosowanie dwu stopniowej filtracji wraz z budową nowego bloku filtrującego. Po zakończeniu zadania kolejne pobory próbek wody na ujęciu Wocławy potwierdzają redukcję manganu, żelaza i jonu amonowego do ilości śladowych. Ponadto w celu eliminacji braku dostaw wody dla mieszkańców przy zanikach zasilania energetycznego zainstalowano dodatkowe agregaty prądotwórcze z automatycznym startem. Takie rozwiązania w zdecydowany sposób poprawią jakość i pewność dostaw wody dla mieszkańców miejscowości Wocław, Koszwał, Stanisławowa i Trutnowy. Wykonane inwestycje na Stacji Uzdatniania Wody we Wocławach są istotnym elementem porządkowania gospodarki wodnej w aglomeracji Cedry Wielkie.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
"Złote Gody" Państwa Michalczyk.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
27.10.2016.

„Złote Gody” czyli 50-lecie pożycia małżeńskiego to piękny Jubileusz nie tylko dla małżonków ale również dla ich rodzin oraz przyjaciół. Ten wspaniały Jubileusz obchodzili właśnie 21.10.2016 r. Państwo Janina i Edmund Michalczyk, mieszkający w Koszwałach. Uroczystość miała miejsce w Sali Urzędu Stanu Cywilnego w Cedrach Wielkich z udziałem najbliższych członków rodziny Jubilatów oraz Wójta Gminy Janusza Golińskiego, który złożył Jubilatom gratulacje oraz uhonorował medalami przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Małżonkom wręczone również zostały pamiątkowe legitymacje, upominek oraz bukiet kwiatów. Po oficjalnej części uroczystości, wzniesiony został toast za pomyślność Jubilatów oraz wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Państwu Michalczyk raz jeszcze gratulujemy 50-lat pożycia małżeńskiego oraz życzymy dużo zdrowia i długich lat życia w radości i pomyślności.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Nabór do Komisji Konkursowych na 2017 r.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.10.2016.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016r. poz 239, 395) Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zaprasza pomorskie organizacje pozarządowe do zgłaszania kandydatów do komisji konkursowych na rok 2017. Nabór odbywać się będzie w terminie od 19.10 2016 do 08.11.2016 r. 

 
Trwa remont drogi rolniczej Stanisławowo - Trutnowy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
21.10.2016.

Trwają prace przy budowie drogi rolniczej prowadzącej od msc. Stanisławowo do Trutnowa. Jest to I etap budowy - docelowo droga ta będzie łączyć się z drogą powiatową Miłocin - Trutnowy. Zadanie inwestycyjne wykonuje firma Teleelektronika Bogusław Pszczoła z Cieplewa, za kwotę blisko 260 tyś zł. Zakres robót obejmuje odcinek drogi o długości 600 m i szer. 3 m, na której ułożone zostaną płyty betonowe. Wybór tej technologii, droższej o ok. 30% niż z płyt typu YOMB ma na celu dostosowanie nawierzchni budowanej drogi do wymogów, ciężkiego, rolniczego sprzętu będącego obecnie w dyspozycji rolników. Zakończenie prac przewidywane jest na połowę listopada 2016 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Posadziliśmy razem drzewa !
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.10.2016.

W minioną sobotę tj. 15 października 2016 r. na terenie przy świetlicy w Stanisławowie odbyła się akcja sadzenia drzew. Została ona zorganizowana przez fundację Aeris Futuro wraz ze sponsorem, firmą Raben oraz we współpracy z Gminą Cedry Wielkie. Akcja rozpoczęła się o godz. 10.00 od szkolenia przeprowadzonego przez Panią Annę - inżynier leśnictwa, która poinstruowała uczestników jak prawidłowo sadzić drzewa tak, aby szybko przyjęły się w nowym miejscu. Pomimo chłodu wszyscy uczestnicy przystąpili do pracy. A już po kilku godzinach pole zapełniło się sadzonkami drzew różnych gatunków. Ta namiastka lasu przez okres swojego życia zrekompensuje 100 ton dwutlenku węgla ! Na koniec ciężkiej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i posiłek przy ognisku. Jako kontynuacja akcji zostaną nasadzone drzewa w różnych lokalizacjach na terenie Gminy.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Jubileusz 70-lecia Szkoły w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.10.2016.

Dnia 12 października 2016 r., Szkoła w Cedrach Małych obchodziła jubileusz 70-lecia swojego istnienia. W uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. Wójt Gminy Cedry Wielkie Pan Janusz Goliński wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Bożeną Daszewską i Kierownikiem Referatu Oświaty Marią Gierszewską, dyrektorzy szkół Gminy Cedry Wielkie, były Dyrektor Szkoły Pan Tadeusz Janusz, radni, emerytowani nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz absolwenci. W części oficjalnej Dyrektor Zespołu Szkół Piotr Bukowski przywitał gości i wraz z Wójtem Gminy Cedry Wielkie Panem Januszem Golińskim wręczył nagrody nauczycielom oraz przypomniał kilka ważnych dat z historii szkoły. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Prowadzący obchody Pani Wioletta Stępień i Pan Zbigniew Tymiński wspominali minione lata, przedstawili wiele ciekawostek z życia szkoły, a ich wypowiedzi były urozmaicane piosenkami odśpiewanymi przez absolwentki Natalię Michalską oraz Julię i Monikę Kubiak. Nostalgicznego walca do sparafrazowanej na potrzeby uroczystości piosenki z filmu "Noce i dnie" zatańczyli uczniowie kl. III gimnazjum Natalia Siemieniuk i Michał Śmietana.

Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali bardzo bogaty i różnorodny program artystyczny. Jako pierwsi wystąpili uczniowie z klasy I z wierszem "My się szkoły nie boimy". Następnie swój popisowy numer - twist odtańczyli uczniowie kl. II a i b. Kolejnym punktem programu był montaż słowno - muzyczny pod tytułem "Szkoła na wesoło" przygotowany przez Panią Dominikę Sergot - Urbańską wraz z gimnazjalistami z II i III klasy. Blaski i cienie życia szkolnego metaforycznie przedstawili uczniowie kl. II gimnazjum. Całość uświetnił występ szkolnego chóru oraz przepiękna dekoracja. Wielką niespodzianką dla zgromadzonej publiczności był występ nauczycieli, którzy odśpiewali piosenkę "Witajcie w naszej szkole". Rada Rodziców także włączyła się w obchody jubileuszu i ufundowała tort, którym częstowano wszystkich gości. W holu można było obejrzeć kroniki, stare zdjęcia i prezentację multimedialną o historii szkoły. Goście opuszczali szkołę w świetnych nastrojach, a wspomnieniom towarzyszyło wzruszenie połączone z radością.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Komunikat Lokalnej Grupy Działania "Trzy Krajobrazy".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.10.2016.

Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy” serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjno-konsultacyjne w zakresie utworzenia działalności gospodarczej. Tematem spotkania jest omówienie najważniejszych zagadnień związanych z wnioskiem o utworzenie działalności gospodarczej oraz konstruowanie biznesplanu w tym analiza finansowo-ekonomiczna. Spotkanie kierowane jest do osób zdecydowanych do skorzystania z pomocy. Prosimy o wstępne robocze przygotowanie wniosków oraz biznesplanu w zakresie utworzenia działalności. Informacje dotyczące przygotowania wniosku oraz biznesplanu znajdują się na stronie internetowej: LINK.

Termin spotkania: 16 listopada 2016 r. Biuro LGD „Trzy Krajobrazy” Ul.Szkolna 5, 83-021 Wiślina. W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o zgłoszenia na spotkanie na adres Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć podając imię i nazwisko do dnia 10 listopada 2016 r.

 
Programowanie ważne jest - ŚWIĘTO KODOWANIA w Cedrach Wielkich.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.10.2016.

Po raz kolejny w roku 2016 organizowane jest święto wszystkich zainteresowanych programowaniem i kodowaniem - projekt Code Week Polska. Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbędzie się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W bieżącym roku do udziału w projekcie zgłosił się również Zespół Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Cedrach Wielkich. Plakat informacyjny o tym wydarzeniu programistycznym w szkole w Cedrach Wielkich przygotowali uczniowie - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu utworzonego w ramach przystąpienia szkoły do projektu: „Wolontariat ponad barierami. Działam dla dobra innych i własnego rozwoju”. Informacje o zgłoszeniu eventu "Programowanie pod Cedrami" znajdują się na stronie internetowej projektu Code Week pod adresem: LINK 1 oraz LINK 2 (regionalna mapka wydarzeń/ eventów).

Dlaczego to jest ważne ? Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy. Według Grand Coallition for Digital Jobs, siła robocza w sektorze związanym z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowiła w 2011 r. w Europie 6,67 miliona osób, co stanowi jedynie 3,1% osób zatrudnionych w Europie. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych (od lat pięciu do stu pięciu ) do wspólnego świętowania tygodnia kodowania.

 
"Wyrosły" drzewa na Miasteczku Ruchu Drogowego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
18.10.2016.

Dnia 6 października na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich odbyła się praktyczna część warsztatów pt. „Standardy doboru i sadzenia drzew” zorganizowanych przez firmę Vernia Sp. z o.o. W trakcie warsztatów na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego nasadzono trzy drzewa z gatunku lipy. Mamy nadzieję, że drzewa się „zaaklimatyzują” i już wiosną będą upiększały teren Miasteczka.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
Podziękowanie od firmy Vernia Sp. z o.o.  >>  Załącznik
 
Spotkanie konsultacyjne dla części mieszkańców sołectwa Kiezmark.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.10.2016.

Wójt Gminy Cedry Wielkie serdecznie zaprasza mieszkańców sołectwa Kiezmark (część miejscowości do drogi ekspresowej S7) ulice: Serowa, Wiślana, Krótka, Sportowa, Wałowa, Spacerowa na spotkanie konsultacyjne, którego tematem będzie omówienie zagadnień związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie kanalizacji sanitarnej w w/w miejscowości. Celem spotkania jest również uzyskanie zgody właścicieli nieruchomości na prowadzenie robót budowlanych związanych z przedmiotową inwestycją. Proszę o pilne potraktowanie tej sprawy i osobistą obecność.

Zapraszamy na spotkanie w dniu 17.10.2016 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w m. Kiezmark - świetlica wiejska w Kiezmarku.

 
Inauguracja programu "Szkolny Basket".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.10.2016.

W sobotę 8 października br. grupa uczniów z Zespołu Szkół Cedry Małe i Cedry Wielkie wzięła udział jako kibice w meczu koszykówki w hali Ergo Arenie pomiędzy drużyną Trefla Sopot z Mistrzem Polski Stelmet Zielona Góra. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalny mecz, sędziowanie, oraz kibicowanie. Program „Szkolny Basket” jest projektem Stowarzyszenia Trefl Pomorze, którego głównym założeniem jest promocja koszykówki wśród uczniów szkół podstawowych oraz wyłonienie i dalsza edukacja młodzieży najbardziej utalentowanej w tej dziedzinie sportu. Szkolny Basket zaplanowany jest na pierwsze 8 lat działalności w województwie pomorskim z perspektywą rozwinięcia projektu w kolejnych latach na obszarze całej Polski. Gminy uczestniczące w programie otrzymają tytuł GMINY SPORTOWEJ MŁODZIEŻY, który będzie komunikowany podczas meczów koszykarzy Trefla Sopot. Elementami programu są między innymi imprezy sportowe, konkurencje sprawnościowe i koszykarskie. Nauczyciele otrzymują konspekty treningowe i zadania do realizacji.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Jeśli kochasz dzieci nie pal...odpadami.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
13.10.2016.

Okres jesienno - zimowy to przede wszystkim sezon grzewczy. Od tego, czym palimy i co trafia do pieców zależy w dużej mierze nasze zdrowie a nawet życie. Spalanie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacimy zdrowiem ! Trujemy dzieci, skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Co roku umiera na świecie 7 mln osób, a w Polsce 45 tyś z powodu zanieczyszczonego powietrza (Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej organizacji non-profit HEAL). Podczas spalania w piecach śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje te zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzamy chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny - kwaśne deszcze. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Kiedy dzień jest bezwietrzny, niebo zachmurzone a ciśnienie niskie powstaje SMOG. W poradniach i szpitalach natychmiast przybywa pacjentów - potwierdziły to badania w innych krajach a także te przeprowadzone w Polsce. Kiedy występuje wysoki poziom dwutlenku azotu szpitale przyjmują o 12% więcej pacjentów niż zwykle: udarów mózgu jest o 16% więcej a przypadków zatorowości płucnej o 18%. Lekarze rodzinni przyjmują średnio o 14% pacjentów więcej niż zwykle. W dużych aglomeracjach w dniach alarmu smogowego liczba zgonów rośnie o 6%. Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE ! Rocznie z powodu jego jakości na choroby serca, udary mózgu i niewydolność układu oddechowego umiera 45 000 osób. Brudne powietrze powoduje raka. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brak osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego ? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych.

Spalanie śmieci zagraża zdrowiu i życiu Twojej rodziny, sąsiadów, nas wszystkich !

Ulotka informacyjna  >>  Załącznik
 
Konsultacje programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2017 rok.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.10.2016.

Wójt Gminy Cedry Wielkie informuje o rozpoczęciu konsultacji projektu Programu Współpracy Gminy Cedry Wielkie z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2017. Celem konsultacji jest przedstawienie organizacjom pozarządowym priorytetowych zadań publicznych Gminy Cedry Wielkie na rok 2017, zapoznanie organizacji z zakresem przedmiotowym projektu „Programu współpracy Gminy Cedry Wielkie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2017” oraz przedstawienie organizacjom zasad i form współpracy pomiędzy organizacjami a Gminą Cedry Wielkie. Konsultacje projektu Programu zostaną przeprowadzone w terminie od 14 października 2016 r. do 28 października 2016 r. Konsultacje przeprowadzone będą w formie wyrażenia pisemnej opinii, którą można złożyć bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Gminy Cedry Wielkie lub przesłać elektronicznie na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Nadzór nad przeprowadzaniem konsultacji prowadzi inspektor ds. społeczno-komunalnych, tel.: 58/683-61-65 w.37 lub 58/692-20-37.

 
Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.10.2016.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2016/2017 przypomina właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza ! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców. Kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. Pełna treść informacji dostępna jest w załączniku.

 
Akcja sadzenia drzew w Stanisławowie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.10.2016.

W najbliższą sobotę tj. 15 października w Stanisławowie, na terenie przy świetlicy wiejskiej odbędzie się akcja sadzenia drzew zorganizowana przez fundację Aeris Futuro oraz firmę Raben Logistics Sp. z o.o. we współpracy z Gminą Cedry Wielkie. Podczas akcji pracownicy Fundacji oraz firmy Raben posadzą 3200 szt. drzew gatunków naturalnie występujących na Żuławach, takich jak dąb czy buk. Do akcji mogą również przyłączyć się mieszkańcy Gminy. Akcja ta ma na celu promocję zadrzewień jako sposobu na walkę z wzrastającym poziomem dwutlenku węgla w powietrzu. Akcja rozpoczyna się o godz. 10:00

 
Budowa kanalizacji wzdłuż trasy E-7.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
10.10.2016.

Po wielomiesięcznych uzgodnieniach na początku października zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, firmą Metrostav S.A. oraz Gminą Cedry Wielkie mające na celu wybudowanie sieci wodno - kanalizacyjnej wzdłuż budowanej drogi ekspresowej S-7. Sieć kanalizacji sanitarnej ma na celu spięcie północnej części gminy pomiędzy miejscowościami Cedry Małe i Koszwały i uzbrojenie terenów inwestycyjnych położonych wzdłuż budowanej drogi ekspresowej. W ramach zadania zaplanowano również budowę głównej sieci kanalizacyjnej, która umożliwi w przyszłości podłączenie osiedla Cedry Małe Kolonia do gminnej sieci. Realizacja tej inwestycji jest możliwa wyłącznie dzięki przychylności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmy Metrostav S.A., które wyraziły zgodę na dołączenie gminnego zadania do dużej inwestycji polegającej na budowie drogi ekspresowej S-7. Bez ich przychylności oraz udzielonego wsparcia przy tworzeniu dokumentacji projektowej ważna dla Gminy oraz mieszkańców inwestycja nie zostałaby zrealizowana, gdyż nie moglibyśmy w przyszłości realizować swojej inwestycji na terenie objętym gwarancją należytego wykonania drogi ekspresowej S7. Całkowity koszt inwestycji to blisko 750 tysięcy złotych z czego 360 tys. zostanie pokryte z pożyczki otrzymanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Podpisanie umowy z Marszałkiem na budowę sieci kanalizacyjnej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.10.2016.

Dnia 6 października 2016 r. w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Gminą Cedry Wielkie i Województwem Pomorskim o dofinansowanie projektu pn.: „Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Giemlice, Długie Pole, Leszkowy, Cedry Wielkie, gmina Cedry Wielkie”. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi blisko 13 mln złotych, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie 85% kosztów kwalifikowalnych - tj. 10,9 mln złotych. Projekt zakłada budowę sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej i tłocznej w miejscowościach Giemlice, Długie Pole, Leszkowy i Cedry Wielkie. W wyniku projektu powstanie 21,33 km sieci kanalizacyjnej grawitacyjno-tłocznej. Planuje się także 280 przyłączy kanalizacyjnych. Cel główny projektu to uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Cedry Wielkie i skanalizowanie jej w 99,56% (poziom zbierania) poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Giemlice, Długie Pole, Leszkowy, Cedry Wielkie. Budowa systemu sieci kanalizacji sanitarnej zapewni poprawę warunków życia mieszkańców, wpłynie na poprawę stanu czystości środowiska, ograniczy jego degradację, a także stworzy nowe perspektywy, co wpłynie na rozwój gospodarczy regionu. Wyeliminowane zostaną niekorzystne zjawiska migracji zanieczyszczeń do ziemi, wód podziemnych i powierzchniowych poprzez likwidację nieszczelnych szamb i wyeliminowaniu niekontrolowanych odpływów ścieków do pobliskich rowów czy do ziemi. Realizację projektu zaplanowano na lata 2016-2018. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej na wybór wykonawcy przedmiotowych robót budowlanych.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
XXXI Zlot SKKT PTTK w Gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.10.2016.

W dniach 30.09.-02.10.2016 r. na terenie gminy Cedry Wielkie odbył się Zlot drużyn turystycznych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Uczestnikami Zlotu były drużyny i szkoły: SKKT „Wanożnice” przy Gimnazjum w Chmielnie, SKKT „Europodwórko” przy Gimnazjum w Sierakowicach, EKOTURYŚCI przy Szkole Podstawowej nr 6 w Rumi, SKKT PTTK „PO-WSI-NOGI” przy Zespole Szkół w Gminie Malbork - Gimnazjum, Gdańskie Piesze Koło Turystyczne Pięćdziesiątki „Wycieczkoludki” (SP nr 50 w Gdańsku, Klub przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku), „Wędrujące Chomiki” Klub przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku, „Wędrowne Ptaki” Klub przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku, „Mikołajki nadmorskie”, Koło Turystyczno-Krajoznawcze przy Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi, SKKT PTTK „Zaplątane Sznurówki” przy Zespole Szkół w Subkowach - Szkoła Podstawowa, SKKT PTTK „Zaplątane Sznurówki” przy Zespole Szkół w Subkowach - Gimnazjum, SKKT PTTK „Zaplątane Sznurówki” - Absolwenci, SK PTTK i PTSM przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku. Organizatorami Zlotu był Oddział Regionalny PTTK im. dr. Mariana Czyżewskiego w Gdańsku, Gmina Cedry Wielkie, Zespół Szkól w Cedrach Wielkich, a współorganizatorami: Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Stowarzyszenie Gdański Klub Morski „CEDRUS”, Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” Trutnowy i KGW Leszkowy. Grupa wraz z opiekunami liczyła 89 osób. Baza Zlotu mieściła się w Zespole Szkół w Cedrach Wielkich. Tak dogodna lokalizacja w centrum gminy umożliwiła uczestnikom bliskie obcowanie z pięknem Gminy Cedry Wielkie, w szczególności historią, kulturą, zabytkami, a także walorami krajoznawczymi i przyrodniczymi.

Uczestnicy Zlotu zmagali się w takich konkurencjach jak: marsz na orientację, test krajoznawczo-turystyczny obejmujący wiedzę o gminie Cedry Wielkie i Żuławach, konkurs piosenki turystycznej, konkurs na pracę plastyczną promującą gminę Cedry Wielkie oraz konkurencje sportowe, które odbyły się na kompleksie boisk Orlik 2012 przy Zespole Szkół w Cedrach Wielkich. Oficjale otwarcie Zlotu przy udziale przedstawicieli samorządu: Pani Justyny Słowińskiej - Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Cedry Wielkie i Pani Marii Gierszewskiej - Kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Gminy Cedry Wielkie, odbyło się przy ŻOKiS w Cedrach Wielkich, gdzie Pani Komendant Zlotu - Hanna Jarosz w blasku ogniska przedstawiła drużynom warunki uczestnictwa, regulamin Zlotu, a także szczegółowy program. W tym roku, profesjonalnie przygotowany program Zlotu obfitował w wiele atrakcji. Do najważniejszych i najciekawszych, które na długo utkwią w pamięci młodych turystów z PTTK zaliczyć można odwiedziny w domu podcieniowym w Trutnowach, spotkanie z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Leszkowach, które przeprowadziły warsztaty wypiekania tradycyjnego chleba, a także zawody kajakowe na przystani żeglarskiej w Błotniku. Tak przygotowane atrakcje przez organizatorów dały wiele uśmiechu i radości uczestnikom zlotu, czego wyraz dały wielkie emocje towarzyszące podsumowaniu zmagań zlotowych, na których wręczono dyplomy i nagrody.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Autorskie spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich z Panią Grażyną Bąkiewicz.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
07.10.2016.

Dnia 5 października 2016 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Cedrach Wielkich przybyła znana i lubiana autorka książek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, Grażyna Bąkiewicz. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy Cedry Wielkie, a także przedstawiciele grona pedagogicznego. Wszyscy zgromadzeni byli pod wrażeniem zarówno zdolności pisarskich, jak i retorycznych autorki. Pisarka przedstawiła krótko swoją drogę do spełnienia, jakim okazało się być dla niej przelewanie na papier obrazów powstających w jej niezwykle rozwiniętej wyobraźni. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest dla niej obcowanie z piórem. Młodzież otrzymała wiele cennych rad, mających pomóc realizacji ich marzeń, które według Pani Bąkiewicz spełniają się zawsze kiedy gorąco tego pragniemy i dajemy z siebie wszystko. Krótkie streszczenie treści książek, wywołało niezwykłe zainteresowanie przybyłych gości, a także uruchomiło lawinę pytań, na które Pani Bąkiewicz odpowiadała z pasją i oddaniem. Istniała możliwość zakupu książek autorstwa naszego gościa, a także otrzymania wpisu z dedykacją, z czego wiele osób skorzystało.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >>  Załącznik
 
Zmiana terminu tymczasowej organizacji ruchu w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
06.10.2016.

Firma Metrostav S.A. Oddział w Polsce informuje, że w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi przełożone zostaje wdrożenie projektu tymczasowej organizacji ruchu drogowego dla oznakowania na czas budowy drogi ekspresowej S-7 (Zadanie 1: Koszwały - Nowy Dwór Gdański)” nr S7.1/09/16, planowane na dzień 06.10.2016 r. Wdrożenie w/w projektu zostaje przełożone na dzień 11.10.2016 r. (wtorek) od godziny 8.00

Tymczasowa organizacja ruchu drogowego  >>  Załącznik
 
Komunikat Lokalnej Grupy Działania "Trzy Krajobrazy".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
04.10.2016.

Lokalna Grupa Działania (LGD) „Trzy Krajobrazy” informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy skierowanej do Sektora Jednostek Finansów Publicznych w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy. Zakres tematyczny: „Projekty inwestycyjne w zakresie ogólnodostępnej nowej lub zmodernizowanej infrastruktury rekreacyjnej lub kulturalnej, skierowane do lokalnych społeczności, w tym do zdefiniowanych grup defaworyzowanych, wynikające z potrzeb społecznych”, „Imprezy markowe bazujące na lokalnych produktach związanych ze specyfiką obszaru”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej LGD  >> LINK

 
Objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych i problematycznych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.09.2016.