Komunikat Lokalnej Grupy Rybackiej.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
20.06.2017.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka - Rybacka Brać Mierzei przedstawia wyniki Konkursu 1/2017 w ramach przedsięwzięcia 1.1.1 Całoroczne produkty turystyczne przeprowadzonego w dniach 15-31.05.2017 r. Więcej informacji znajduje się na stronie www  >> LINK

 
"PALINOCKA ŻUŁAWSKA" - KONCERT ZESPOŁU DE MONO.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.06.2017.

Gmina Cedry Wielkie zaprasza w dniu 24 czerwca 2017 r. (sobota) na Przystań Żeglarską w Błotniku na imprezę pn: „PALINOCKA ŻUŁAWSKA”. W tradycji Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca. Zaplanowane wydarzenie będzie miało charakter ponadregionalny i stanowić będzie wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie kultury i sportu. Impreza rozpocznie się Mszą Świętą na wodzie o godz. 15.30. Następnie parada w postaci korowodu czarownic, dziwów, nimf wodnych przejdzie na główne miejsce uroczystości na plac obok przystani.

W programie całego wydarzania zaplanowano szereg atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych z koncertem Polskiego Zespołu Rockowego DE MONO na czele.

Ponadto w programie konkurs na najbardziej pomysłowy strój czarownicy, regaty na łodziach klasy Optymist, zawody kajakowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty robienia wianków, puszczanie wianków na wodzie, mini wesołe miasteczko dla dzieci.

Wydarzenie obfitować będzie również w zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych, będzie można obejrzeć stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich i partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabraknie również specjalności tradycyjnej kuchni.

Program wydarzenia  >> Załącznik
Plakat  >> Załącznik
 
Aktualizacja Inwentaryzacji azbestu w Gminie Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
19.06.2017.
 
Konkurs "Piękna Wieś Pomorska 2017" w Gminie Cedry Wielkie rozstrzygnięty.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

Dnia 6 czerwca 2017 r. komisja gminna powołana Zarządzeniem Wójta, składająca się z przedstawicieli: PODR - Macieja Górskiego, Izby Rolniczej - Andrzeja Tymoszuka i Urzędu Gminy - Elżbiety Prymaczek oraz Marty Kucharczyk wyłoniła laureatów gminnego etapu konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2017”. Wszyscy nagrodzeni otrzymają środki finansowe przeznaczone na zakup roślin i materiałów służących podniesieniu estetyki otoczenia, a zdobywcy pierwszych miejsc wezmą również udział w etapie powiatowym konkursu.

W kategorii „Wieś” najbardziej estetyczną i przyjazną mieszkańcom okazała się wieś Giemlice, a drugie miejsce zajęła wieś Miłocin.

Natomiast w kategorii „Zagroda” wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce - Gospodarstwo Rolne Arletta i Tomasz Solarz, Trutnowy.

II miejsce - Gospodarstwo Rolne Irena i Edward Woźniak.

W kategorii „Zagroda nierolnicza”, która została dodana w naszej Gminie w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców, wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce - Państwo Grażyna i Henryk Jagiełło, Koszwały.

II miejsce - Pani Maria Kaniecka, Trutnowy.

III miejsce - Pani Anna Dębek-Bieńkowska, Błotnik.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dożynek Gminnych. Jednocześnie składamy gratulacje, życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu oraz wytrwałości w dbaniu o swoje zagrody i wsie. Osobom, które przystąpiły do konkursu i zaangażowały się w poprawę wyglądu swojego otoczenia serdecznie dziękujemy. Kolejny konkurs za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Spotkanie z przewoźnikami obsługującymi linie autobusowe nr 865 i 804.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

W dniu 13 czerwca odbyło się w Urzędzie Gminy w Cedrach Wielkich spotkanie z przewoźnikami obsługującymi linie autobusowe Nr 865 i 804. Biorąc pod uwagę jak ważny jest transport publiczny na terenie Gminy, Wójt oraz Przewodnicząca Rady Gminy zaprosili przedstawicieli firm 2Lee Travel Autokary i Plus Express S.J. obsługujących przewozy na trasie tych linii. Głównym tematem spotkania była organizacja przewozów w związku z zaistniałymi zmianami rozkładu jazdy autobusów na trasie Cedry Wielkie - Gdańsk - Cedry Wielkie. Zaniepokojenie mieszkańców wzbudził fakt, iż od 1 czerwca w godzinach przedpołudniowych kursy są obsługiwane przez Firmę Plus Express a po południu przez 2Lee Travel Autokary oraz znacznie zmniejszono częstotliwość kursowania autobusów.

Podczas spotkania przewoźnicy wyjaśniali, że wprowadzone zmiany są spowodowane bardzo wysokimi kosztami utrzymania firmy. Warunki ekonomiczne zadecydowały o redukcji etatów (obowiązkowa umowa o pracę, wzrost najniższego wynagrodzenia itp.) oraz zmianach dotychczasowych rozkładów jazdy. Każdy z przewoźników zredukował o połowę liczbę kursów. Bilety miesięczne należy wykupować na kursy poranne w Firmie Plus Express a na popołudniowe w Firmie 2Lee Travel Autokary. Jednakże nie jest to koniec zmian a tylko rozwiązanie tymczasowe, gdyż do końca nie są znane zapisy w projektowanej „Ustawie o transporcie publicznym”. Odnośnie skarg mieszkańców na przepełnione autobusy, przewoźnicy obiecali zapewnić odpowiedni tabor. Z dniem 1 czerwca zlikwidowano też poranne kursy do miejscowości Leszkowy - Serowo ze względu na bardzo niską frekwencję (2 bilety miesięczne). Przewoźnicy przepraszają pasażerów za opóźnienia na trasie spowodowane remontami dróg oraz korkami ulicznymi.

Wójt wyjaśnia, że Gmina nie jest organizatorem przewozów i nie może narzucić niezależnym przewoźnikom warunków w sprawie kursowania autobusów na liniach 865 i 804. Działają oni na podstawie koncesji wydanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który sprawuje nad nimi nadzór. Jednocześnie informuje, że są projektowane zmiany w „Ustawie o publicznym transporcie zbiorowym”. Nowela wprowadza m.in. dla publicznego transportu zbiorowego tak zwaną „konkurencję regulowaną” zgodnie ze stosownymi dyrektywami UE. Organizator transportu powołany dla określonych jednostek samorządu nabywa duże możliwości kształtowania zintegrowanego i spójnego systemu przewozów na swoim terenie. Zakłada wprowadzenie narzędzi integracji przewozów, linii, rozkładów jazdy, taryf i systemów biletowych. Niestety nie jest znany termin wprowadzenia zmian w Ustawie.

Zdjęcie ze spotkania  >> Załącznik
 
Umowa na budowę hali sportowej w Cedrach Wielkich podpisana.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

W środę 14 czerwca 2017 roku została podpisana umowa na budowę hali sportowej w Cedrach Wielkich pomiędzy Gminą Cedry Wielkie a Konsorcjum firm w składzie: Tym-Bud Zakład Remontowo - Budowlany Waldemar Tymoszewski z Pruszcza Gdańskiego i BONITERM M. Osmański, P. Kołodziejczak Sp.j. ze Straszyna. Hala sportowa powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Wartość kontraktu wynosi 9 961 487,26 zł brutto z czego 2 500 000,00 zł stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W ramach podpisanej umowy powstanie nowoczesny obiekt sportowy z pełnowymiarowym boiskiem. Hala posiadać będzie cztery główne boiska do gier zespołowych oraz boiska treningowe. W części zaplecza na parterze wykonana zostanie sala ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych, oraz sala do ćwiczeń korekcyjnych. Na parterze rozmieszczone zostaną również magazyny na sprzęt sportowy, pomieszczenie trenera oraz pokój lekarski. Na antresoli powstanie widownia na 214 osób, ponadto wykonana zostanie rozsuwana trybuna na 96 miejsc.

Dzisiejsze podpisanie umowy to jest kolejny krok do realizacji inwestycji, która jest tak bardzo oczekiwana przez naszych mieszkańców a szczególnie przez uczniów szkół oraz kluby sportowe. Zgodnie z umową hala powinna zostać oddana do użytku do dnia 31.10.2018 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Podsumowanie kampanii "Rowerowy Maj".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

31 maja br. zakończyła się kampania "Rowerowy Maj", w której czynny udział wzięli uczniowie z dwóch szkół - Giemlic i Cedrów Małych. Akcja cieszyła się niesamowitą popularnością, co było widać po ilości zaparkowanych pod szkołami rowerów i hulajnóg. Wyniki kampanii zostaną ogłoszone 20 czerwca o godz. 11.00, podczas obchodów Dnia Bezpieczeństwa na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich, gdzie oprócz zakończenia "Rowerowego Maja" podsumowany będzie projekt pn. "Nasza Wisła". Zwycięskie szkoły i klasy otrzymają nagrody, zaś wszyscy uczestnicy kampanii gadżety rowerowe.

Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystajcie podczas wypraw rowerowych w wakacje oraz pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

W poniedziałek 12 czerwca br. uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej w Cedrach Małych z Panem Januszem Golińskim Wójtem Gminy Cedry Wielkie i Panem Piotrem Bukowskim dyrektorem szkoły, spotkali się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z Prezydentem RP wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Wydarzenie współorganizowane było przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz służby i społeczne organizacje ratownicze.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” życzył dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji. Zapowiedział też zgłoszenie projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wyeliminuje nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji oraz służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, postępowania ze zwierzętami, czy reagowania przeciwpożarowego. Odbył się także pokaz tresury psów Żandarmerii Wojskowej. Spotkanie to było kontynuacją akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską, którzy w 2008 r. zorganizowali „Bezpieczny Dzień Dziecka z Parą Prezydencką”, a w 2009 r. „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”.

W ramach podziękowania za zaproszenie na „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” Pan Janusz Goliński i Pan Piotr Bukowski wraz z grupą uczniów wręczyli upominki dla Pary Prezydenckiej, składając jednocześnie życzenia i pozdrowienia z regionu Żuław.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Podpisanie umowy na prace remontowe i konserwatorskie w kościele w Kiezmarku.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

W dniu 8 czerwca 2017 r., w świetlicy wiejskiej w Kiezmarku odbyło się uroczyste podpisanie umowy na prace remontowe w obiekcie sakralnym w Kiezmarku w ramach projektu unijnego „Zachowanie Wielokulturowego Dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty”.

Umowę podpisali: w imieniu Parafii Kiezmark Ks. Czesław Sołtys oraz w imieniu Wykonawcy tj. Konsorcjum Ekoinbud Sp. z o.o. -  Ekoinbud Renowacje Sp. z o.o. Panowie: Tomasz Balcerowski - Prezes Zarządu i Pan Marcin Korszlak - Wiceprezes Zarządu.

Podpisana umowa obejmuje realizację w/w zadania w trybie zaprojektuj i wybuduj. W ramach inwestycji oprócz dokumentacji projektowej zostanie wykonana renowacja wybranych elementów kościoła tj.: witraży, drewnianego stropu, tynków wewnętrznych oraz drewnianego sklepienia z lunetami. Koszt zadania wynosi 774 285,00 zł z czego 60 % stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 

 
Jubileusz 90 urodzin Pani Czesławy.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
14.06.2017.

Do grona 90-latków dołączyła Pani Czesława Skórka zamieszkała w Koszwałach. Z tej okazji w dniu 13.06.2017 r. delegacja w osobie Wójta Gminy Cedry Wielkie Pana Janusza Golińskiego oraz pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cedrach Wielkich Pani Marii Wawer udała się do Jubilatki z kwiatami oraz okolicznościowym upominkiem, składając życzenia w imieniu własnym oraz mieszkańców. Spotkanie w gronie najbliższych upłynęło w miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok na kolejnym Jubileuszu.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Kolonie dla dzieci rolników.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
12.06.2017.

Pomorska Izba Rolnicza obecnie prowadzi nabór na kolonie letnie, dofinansowane ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16 roku życia, których przynajmniej jedno z rodziców jest ubezpieczone w pełnym zakresie lub jedno z rodziców jest uprawnione do świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wszystkich rolników zainteresowanych wyjazdem dzieci na kolonie zapraszamy do biur powiatowych jak i też do siedziby zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego 3.

Obecnie istnieją wolne miejsca:

  • Zakopane Ośrodek wypoczynkowy „HELENA” Harenda 27B, termin od 10.07 do 23.07.br, koszt 450 zł (wyjazd pociągiem z Gdyni).
  • Biały Dunajec (góry) termin od 15.07 do 25.07, koszt 400 zł (wyjazd z Pruszcza Gd. Autokarem).
Osoba do kontaktu: Renata Wiczling, tel. (58)303-19-39 lub 695-426-599.
 
Informacja dotycząca aktualizacji inwentaryzacji azbestu.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
09.06.2017.

Informujemy, że w najbliższych miesiącach (czerwiec-wrzesień) odwiedzą Państwa pracownicy firmy Ekolog Sp. z o.o., celem dokonania spisu wyrobów zawierających azbest. Spis jest obowiązkowy. W związku z tym prosimy o ułatwienie przeprowadzenia inwentaryzacji. Ponadto tylko wyroby wykazane w spisie będą mogły zostać uwzględnione w dotacji do utylizacji wyrobów azbestowych. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z Urzędem pod nr tel.: 58 692-20-37.

 
Jubileusz 105 urodzin Pani Katarzyny.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
08.06.2017.

Dzień 06.06.2017 r. był wyjątkowym dniem dla Pani Katarzyny Glier mieszkanki Cedrów Wielkich z racji przypadających w tym dniu 105 urodzin. Dostojną Jubilatkę odwiedzili Wójt Gminy Pan Janusz Goliński, Ks. proboszcz Leszek Laskowski wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Grażyną Bereza z kwiatami i okolicznościowym prezentem składając życzenia w imieniu własnym oraz mieszkańców gminy. Spotkanie w gronie najbliższych upłynęło w miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok na kolejnym Jubileuszu.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Festyn Rodzinny w Giemlicach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
06.06.2017.

1 czerwca obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka i również Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach postanowiła świętować ten dzień. Wszyscy pracownicy szkoły, jej Przyjaciele i Rada Rodziców zorganizowali dla uczniów oraz młodszych dzieci z Giemlic i Długiego Pola Festyn Rodzinny.

Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szlak uroczyście przywitał wszystkich zebranych, przedstawił program imprezy i rozpoczął wspólną zabawę. Jak co roku było mnóstwo atrakcji: gry indywidualne i grupowe, malowanie twarzy, loteria fantowa i fotobudka, były też występy wokalne w wykonaniu uczniów szkoły. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się radiowóz Policji i wóz Straży Pożarnej. Na Festyn przybył również Strażak z Gdańska z psem Nero, który opowiedział o swojej pracy i zaprezentował tresurę labradora. W kawiarence serwowano pyszne ciasta i słodkości.

Zabawa trwała w najlepsze, ale wszyscy oczekiwali na główną atrakcję festynu, którą było losowanie roweru górskiego spośród dzieci, które brały udział w grach i zabawach grupowych. Główna nagroda trafiła w ręce uczennicy oddziału przedszkolnego Mariki Chajbos. Były też inne nagrody jak deskorolki, ręcznie malowane kubki wykonane przez Kaję Rydel, obiad rodzinny w „Żuławskim Dworze” w Grabinie Zameczku, deser w „Cedrowym Dworku” w Cedrach Wielkich oraz talony do wykorzystania w „Burgerowni” w Cedrach Wielkich.

Dziękujmy Sponsorom, rodzicom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację festynu. Już dziś zapraszamy na kolejny festyn za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Gminne obchody Dnia Dziecka.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.06.2017.

3 czerwca 2017 r. na terenie Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich odbył się Gminny Dzień Dziecka. Od godziny 12.00 można było podziwiać i uczestniczyć w szeregu atrakcji przygotowanych specjalnie na tą okazję. Działo się bardzo dużo, zarówno na scenie jak i całym terenie ŻOKiSu.

Festyn z okazji Dnia dziecka został otwarty koncertem zespołu Midnight, który zaprezentował swoje najnowsze utwory. W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo konkursów, animacji i zabaw przy udziale żywych maskotek i profesjonalnych animatorów. Do głównych atrakcji zaliczyć można, występy sekcji artystycznych działających przy ŻOKIS, w tym w szczególności Gminny Zespół Tańca Ludowego, plener malarski pn. „Wakacje marzeń”, zawody sportowe, spotkanie z bajką, malowanie twarzy, kącik gier tradycyjnych, zajęcia rękodzielnicze - zabawki z papieru i spektakl teatralny Teatru Qfer pt. „Śmieciowisko”. W ramach wydarzeń organizowanych podczas tego Dnia, dzieci otrzymywały nagrody i niespodzianki ufundowane przez Pana Janusza Golińskiego - Wójta Gminy Cedry Wielkie.

Dodatkowo dzieci i młodzież mogła skorzystać z darmowego wesołego miasteczka i stoisk, których w tym roku było bardzo dużo. Na każde dziecko w tym dniu czekały również darmowe balony, wiatraki, słodycze, drożdżówki, napoje i owoce. W przygotowanie wydarzenia, zaangażowała się również Gminna Biblioteka Publiczna, Koło Gospodyń Wiejskich z Cedrów Wielkich, Koło Gospodyń Wiejskich Leszkowy, Gdański Klub Morski „CEDRUS” i Szkółka Żeglarska z Błotnika, a wsparcia finansowego i rzeczowego poza Gminą Cedry Wielkie udzieliły lokalne podmioty, w tym: Pan Mariusz Kuba „Kubuś” Sklep Spożywczo-Przemysłowy, Państwo Anna i Grzegorz Moritz Sklep Spożywczo-Przemysłowy Cedry Małe, Anna i Zdzisław Gurda - firma ADRUG, Państwo Katarzyna i Daniel Ejnik, a także firma Base Group oraz Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim

Wszystkim dzieciom życzymy jeszcze raz WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
VII Olimpiada Przyjaźni w Giemlicach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.06.2017.

Już po raz siódmy 27 maja br. odbyła się Olimpiada Przyjaźni zorganizowana przez Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Giemlicach. W tym roku gościliśmy wychowanków z ORW Caritas, OREW Lasowice, OREW Czarna Woda, OREW Jeziernik, OREW Prabuty, OREW Okrągła Łąka. Przybyli również uczniowie sąsiedzkiej Szkoły Podstawowej w Giemlicach oraz nasi wychowankowie.

Na zawodników czekało piętnaście konkurencji, między innymi: przeciąganie liny, unihokej, odgadywanie przedmiotów bez kontroli wzroku, budowanie z megaklocków, łowienie przedmiotów ukrytych w materiałach sypkich, strzelanie piłką z procy. Najwięcej entuzjazmu wzbudzało rzucanie balonem z wodą do celu. Pieczątki przybite po każdej konkurencji na karcie każdego uczestnika gwarantowały odbiór nagród, zapewnionych przez sponsorów - którzy jak co roku od serca obdarowali naszych gości i wychowanków.

Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie osobiście wręczył puchary oraz medale w ramach podziękowania za udział w Olimpiadzie. Pani dyrektor Janina Gruchocka serdecznie dziękowała wszystkim, którzy pomogli w organizacji olimpiady, w tym coraz większemu gronu wolontariuszy. Niech dobro powraca !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
XVI Powiatowy Konkurs "Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.06.2017.

Żuławy to kraina, o której piękno i unikatowy charakter należy dbać nie tylko poprzez działania ekologiczne, ale również świadomość historyczną i kulturalną jej mieszkańców. Nauczyciele Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich od kilkunastu już lat starają się wpoić szacunek do regionu poprzez zapoznawanie uczniów z jego przeszłością, zwracając uwagę na zabytkowe budowle, literaturę i piękną przyrodę. Bardzo dobrą okazją do zgłębiania tej wiedzy jest właśnie udział w konkursie „Żuławy Gdańskie - Nasza Mała Ojczyzna”.

W tym roku po raz szesnasty w murach Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich odbył się konkurs, który wzbogaca wiedzę na temat Żuław, a także kształtuje w uczniach poczucie własnej tożsamości regionalnej. Do turnieju przystąpili uczniowie pięciu szkół podstawowych: Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Wocławy i szkoła podstawowa nr 4 z Pruszcza Gdańskiego, oraz czterech gimnazjów: Cedry Wielkie, Cedry Małe, nr 4 z Pruszcza Gdańskiego i Katolickie Szkoły Niepubliczne z Pruszcza Gdańskiego. Uczestnicy, jak co roku, wzięli udział w konkursie wiedzy o regionie, zaprezentowali piosenkę turystyczną z tekstem nawiązującym do rzeki Wisły, talent plastyczny, fotograficzny, umiejętności rękodzielnicze a nawet kulinarne. Wśród uczniów szkół podstawowych w konkursie plastycznym „Wisła jaką znam” najlepszą pracę wykonała Amelia Leśnikowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim, za najładniejszą maskotkę „Dobrego duszka Wisły” jury nagrodziło Amelię Glebę-Sawicką ze Szkoły Podstawowej w Wocławach, a nagrodę za najsmaczniejszy chleb otrzymał Marceli Doliński ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Małych. Natomiast najbardziej utalentowane wokalnie okazały się uczennice SP z Wocław.

Organizatorzy konkursu chcieli uczcić Rok Rzeki Wisły.  W związku z tym wśród konkurencji przeznaczonych dla gimnazjalistów pojawiło się wiele propozycji nawiązujących do królowej polskich rzek. Za pracę fotograficzną „Żuławy - krainą nadwiślańską” pierwszą nagrodę otrzymała Julia Benedyk z Gimnazjum w Cedrach Wielkich, Ines Zwolak z Pruszcza Gdańskiego została nagrodzona za wyrób plastyczny przestrzenny „Fauna i flora w poprzecznym przekroju Wisły”, a akcesoria rybackie z wikliny najlepiej wykonała Maja Bukowska z Cedrów Małych. W tegorocznym festiwalu piosenki nadwiślańskiej zwyciężył zespół z Gimnazjum nr 4 w Pruszczu Gdańskim. Jednak spośród wszystkich konkurencji, w których uczestnicy brali udział, najważniejszym jest konkurs wiedzy o regionie. Tu, w kategorii szkół podstawowych, największą wiedzą wykazali się uczniowie ze Szkoły nr 4 w Pruszczu Gdańskim, natomiast wśród gimnazjalistów najwięcej o Żuławach wiedzieli wychowankowie z Cedrów Wielkich.

Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, które zostały zakupione dzięki życzliwości sponsorów, wśród których znalazły się władze Gminy Cedry Wielkie, Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim, Związku Miast i Gmin Morskich w Gdańsku, Stowarzyszenie „Żuławy Gdańskie” w Trutnowach, ŻOKiS w Cedrach Wielkich, BS w Cedrach Wielkich oraz miejscowi przedsiębiorcy i właściciele sklepów.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Festyn Rodzinny w Giemlicach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.06.2017.

1 czerwca obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka i również Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Giemlicach postanowiła świętować ten dzień. Wszyscy pracownicy szkoły, jej Przyjaciele i Rada Rodziców zorganizowali dla uczniów oraz młodszych dzieci z Giemlic i Długiego Pola Festyn Rodzinny. Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szlak uroczyście przywitał wszystkich zebranych, przedstawił program imprezy i rozpoczął wspólną zabawę.

Jak co roku było mnóstwo atrakcji: gry indywidualne i grupowe, malowanie twarzy, loteria fantowa i fotobudka, były też występy wokalne w wykonaniu uczniów szkoły. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się radiowóz Policji i wóz Straży Pożarnej. Na Festyn przybył również Strażak z Gdańska z psem Nero, który opowiedział o swojej pracy i zaprezentował tresurę labradora. W kawiarence serwowano pyszne ciasta i słodkości.

Zabawa trwała w najlepsze, ale wszyscy oczekiwali na główną atrakcję festynu, którą było losowanie roweru górskiego spośród dzieci, które brały udział w grach i zabawach grupowych. Główna nagroda trafiła w ręce uczennicy oddziału przedszkolnego Mariki Chajbos. Były też inne nagrody jak deskorolki, ręcznie malowane kubki wykonane przez Kaję Rydel, obiad rodzinny w „Żuławskim Dworze” w Grabinie Zameczku, deser w „Cedrowym Dworku” w Cedrach Wielkich oraz talony do wykorzystania w „Burgerowni” w Cedrach Wielkich. Dziękujmy Sponsorom, rodzicom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację festynu. Już dziś zapraszamy na kolejny festyn za rok.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Badania statystyczne z zakresu rolnictwa w czerwcu i lipcu 2017 r.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
05.06.2017.

W terminie od l czerwca do 15 lipca 2017 r. na terenie województwa pomorskiego zostanie przeprowadzone badanie pilotażowe: Rozpoznawanie upraw na podstawie zobrazowań radarowych i optycznych uzyskanych z satelit Sentinel l i Sentinel 2. Badanie polegać będzie na rozpoznaniu przez pracowników Urzędu Statystycznego w Gdańsku upraw i ich opisie (łącznie z wykonywaniem zdjęć) na wybranych działkach. W celu prawidłowego wykonania zdjęć konieczne będzie wejście pracownika na teren działki, na odległość około 30 m od granicy.

Rozpoznanie upraw na podstawie zobrazowań satelitarnych (pozyskanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN) i porównanie ich z opisem wykonanym w terenie przez pracowników Urzędu Statystycznego, jest niezbędne dla właściwej interpretacji danych satelitarnych w celu określenia powierzchni wybranych upraw. Osobą do kontaktu w powyższej sprawie jest pani Alicja Smoleń, tel. (58)76-83-163, komórkowy 695-254-089, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
VI Gala Finałowa Konkursu Plastycznego.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.06.2017.

W dniu 2 czerwca 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 79 w Gdańsku odbyła się VI Gala Finałowa Konkursu Plastycznego „Jem owoce i warzywa bo to dobrze na mnie wpływa”. Organizatorem konkursu jest Firma Salvit Prima, która od ośmiu lat jest dostawcą świeżych owoców i warzyw dla uczniów ponad stu szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego w ramach projektu unijnego „Owoce w Szkole”, a od 2013 roku zajmuje się również zaopatrzeniem szkół w przetwory mleczne.

Od roku 2012 konkurs wspiera finansowo i objął honorowym patronatem między innymi Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Agencja Rynku Rolnego, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Pan Janusz Goliński Wójt Gminy Cedry Wielkie, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich i Koło Gospodyń Wiejskich Leszkowy. Uczniowie placówek szkolnych z terenu gminy od klasy 0-III szkół podstawowych wzięli udział w konkursie również w tym roku.

Tematem przewodnim konkursu plastycznego było hasło „Każdy to powie, że sport to zdrowie”. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości zdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia. Laureatami tegorocznej VI edycji konkursu w kategorii „oryginalność” i „estetyczność” zdobyli wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego „Żuławski Słonecznik” w Giemlicach, Krzysztof Czerwiński i Mateusz Bielicki. W imieniu wychowanków nagrody rzeczowe odebrały Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie i Pani Maria Gierszewska kierownik oświaty kultury i sportu, które zostały przekazane laureatom. Serdecznie gratulujemy !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Komunikat Lokalnej Grupy Działania "Trzy Krajobrazy".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.06.2017.

Lokalna Grupa Działania "Trzy Krajobrazy" serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjno - konsultacyjne w zakresie operacji w sferze edukacyjnej w formie zajęć lub warsztatów dla osób ze zdefiniowanych grup de faworyzowanych (dzieci i młodzieży do 26 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz seniorzy po 50 roku życia), uwzględniając zagadnienia w zakresie ochrony środowiska i klimatu. W ramach spotkania LGD "Trzy Krajobrazy" przygotowała  dodatkową atrakcję w postaci wycieczki do starej Papierni w Łapinie oraz do pięknego Kościoła z XIV w. w Pręgowie. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: http://trzykrajobrazy.pl/spotkanie-informacyjno-konsultacyjne/

 
Delegacja przedstawicieli Ukrainy na terenie Gminy Cedry Wielkie.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.06.2017.

W dniu 31 maja 2017 r. na zaproszenie Pana Janusza Golińskiego - Wójta Gminy Cedry Wielkie gościła Delegacja z Obwodu Ługańskiego (Ukraina), która miała okazję poznać Gminę Cedry Wielkie z perspektywy wybranych obiektów turystycznych i gminnych instytucji.

Po oficjalnym powitaniu przez Pana Wójta Gminy i zaprezentowaniu Gminy Cedry Wielkie w aspekcie społecznym, gospodarczym a także turystycznym 15 osobowa grupa udała się na zwiedzanie Gminy zaczynając od samego Urzędu Gminy, w którym zaprezentowany został funkcjonujący system monitorowania i alarmowania i tym samym stan przygotowania samorządu w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W ramach pobytu na terenie gminy Cedry Wielkie delegacja miała możliwość zwiedzić m.in. Dom Podcieniowy w Trutnowach, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Gminną Bibliotekę Publiczną, Słoneczne Okienko Przedszkolne i Miasteczko Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich.

Ostatnim punktem wizyty była Przystań Żeglarska w Błotniku, na której został przygotowany przez KGW Leszkowy, tradycyjny żuławski poczęstunek.

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Festyn Rodzinny w Wocławach.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.06.2017.

27 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wocławach odbył się Festyn Rodzinny "Razem z Mamą, razem z Tatą", którego celem była wspólna zabawa dzieci, rodziców i nauczycieli. Bogaty program przyciągnął licznie zgromadzonych mieszkańców. Sceną zawładnęli uczniowie, którzy prezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne. Wspólnej zabawie towarzyszyła muzyka.

Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się: dmuchana zjeżdżalnia, przejażdżka na kucu, piniaty czy stanowisko do malowania twarzy. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się pokazowi ochotniczej straży pożarnej. Brali udział w konkurencjach sportowych, licznych konkursach prowadzonych przez nauczycieli. Dużą atrakcją cieszył się mecz piłki nożnej pomiędzy rodzicami a uczniami. Po tak intensywnych doznaniach energii dodawały wyborne ciasta, zapiekanki, popcorn przygotowany i podawany przez rodziców. Na uczestników czekały też darmowe lody i owoce. Wśród uczestników Festynu rozlosowano liczne nagrody. 

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom, rodzicom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia.  Impreza przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze. Zapraszamy do Wocław za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
 
Festyn Rodzinny w Cedrach Małych.
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
02.06.2017.

27 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Cedrach Małych odbył się III Festyn Rodzinny. Jak zwykle było mnóstwo atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, euro bungee, przejażdżka kucykiem, loteria fantowa, malowanie twarzy, turniej piłki nożnej oraz kawiarenka przygotowana przez Radę Rodziców. Poszczególne klasy przygotowały występy, były piosenki, tańce, gimnastyka artystyczna, przedstawienia. W centrum uwagi, jak co roku, było losowanie szczęśliwego numerka, który upoważniał do odbioru nagrody głównej - roweru.

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas piłkarze Lechii Gdańsk: Mateusz Bąk i Denis Perger. Ku uciesze kibiców można było zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Cała impreza została przygotowana przez nauczycieli i Radę Rodziców Zespołu Szkół w Cedrach Małych na czele z panem Dyrektorem Piotrem Bukowskim. A wszystko to odbyło się dzięki życzliwości i wsparciu sponsorów, którym w tym miejscu chcieliśmy serdecznie podziękować. Wszystkim rodzinom dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok !

Zapraszamy do galerii zdjęć  >> Załącznik
Lista sponsorów  >> Załącznik
 
Zapraszamy na "Sympozjum Wsi Pomorskiej".
Źródło: Urząd Gminy Cedry Wielkie   
01.06.2017.